13:52:53 01.05.2024
Stiri

VIDEO Meci NEBUN pentru magnificii de la FC Milsami

Sport 26.07.2013 10:13 Vizualizări2096 Autor: Ziarul National

Considerați outsideri pe hârtie, cei de la FC Milsami au obținut o calificare istorică în turul trei preliminar al Ligii Europa, după ce au eliminat la loviturile de departajare, scor 4-2, pe îngâmfații de la Șahtior Soligorsk.

Belarușilor nu le-a picat bine rezultatul din tur, atunci când scorul a fost de 1-1 și anunțau sus și tare că vin la Orhei pentru a mătura pe jos cu cei de la Milsami. Doar că socoteala de acasă nu prea s-a potrivit cu ceea ce s-a întâmplat în teren. Brazilianul lui Milsami, Gullherme, a deschis scorul în minutul cinci cu un șut superb.

Echipa lui Ilan Șor putea să-și majoreze avantajul prin același Gullherme și Petru Leucă, dar cei doi au dat cu piciorul unor ocazii uriașe. De partea cealaltă, belarușii nu au stat să se apere exemplar și au trimis de două ori mingea în bara porții apărate de Adrian Negai. Portarul orheienilor nu a putut să facă nimic în minutul 30, atunci când Kașevski a prins un șut din 17 metri. Ambele echipe și-au creat numeroase ocazii de a-și adjudeca victoria în cele 90 de minute, dar nu a fost să fie. Momentul-cheie al meciului s-a produs în minutul 90, atunci când portarul Adrian Negai a ieșit din poartă în postură de ultim apărător și a blocat practic un gol ca și făcut. Doar că portarul a respins cu mâna, iar arbitrul a scos cartonașul galben.

Se părea că meciul e pierdut, mai ales dacă se ajungea la seria loviturilor de la 11 metri. Doar că portarul de rezervă, Gheorghe Bantâș, a blocat două lovituri de la 11 metri și a dus echipa din Orhei în turul trei preliminar, acolo unde îi va întâlni pe francezii de la Saint Etienne.

Pentru Milsami au marcat de la punctul cu var: Gullherme, Artur Patraș, Constantin Iavorschi și Andrei Ciofu. A ratat doar Cornel Gheți.

Antrenorul Ștefan Stoica era în culmea fericirii la finalul meciului, iar acum așteaptă o minune și cu Saint Etienne.

„Știam că scorul din tur nu ne asigură calificarea, dar în cele din urmă am avut noroc și mergem mai departe. Adversarul a avut multe ocazii, dar norocul a fost de partea noastră. Și asta pentru că portarul nostru a fost eliminat pe final. În repriza a doua de prelungiri am controlat meciul, iar asta demonstrează că am meritat să mergem în turul trei”, a spus Stoica.

Antrenorul a evitat să spună ce-i așteaptă pe cei de la Saint Etienne.

„Noi la Milsami avem un colectiv foarte bun, începând cu reprezentanții conducerii și echipa. Suntem un tot întreg. Este meritul tuturor această calificare”, a mai adăugat Stoica.

FC Dacia a câștigat cu 2-1 meciul cu Cernomoreț Odesa, prin golurile marcate de Nicolae Orlovschi (45+2) și Ghenadie Orbu (64). Ucrainenii au deschis scorul în minutul  26 prin Gai, iar acest lucru le-a tăiat din aripi „dacilor”, care urmau să învingă cu 4-1 pentru a se califica mai departe. Una peste alta, FC Dacia a adus un puct important în clasamentul coeficienților. Imagini video http://moldfootball.com