12:29:21 01.05.2024

VIDEO // FC Zimbru s-a calificat în FINALA Cupei după 7 ani. „Îi vrem pe cei de la FC Sheriff în ultimul act”

Sport 07.05.2014 12:27 Vizualizări2405 Autor: Ziarul National

FC Zimbru s-a impus cu 2-0 în semifinalele Cupei Moldovei, în fața celor de la FC Dacia, iar antrenorul Oleg Kubarev vrea ca echipa sa să câștige trofeul în fața campioanei FC Sheriff.

Prima repriză a meciului dintre FC Zimbru și FC Dacia a fost echilibrată, ambele echipe având șansa să marcheze. În repriza secundă, „zimbrii” au părut mai hotărâți și au deschis scorul prin belarusul Kiril Pavliucek după o fază fixă (min. 59). „Dacii” nu s-au trezit după acest gol și s-au văzut încolțiți în propriul careu. După o nouă fază fixă, un alt belarus, Dmitri Klimovici, a marcat pentru 2-0 (67).

Cei de la FC Dacia au încercat să marcheze golul de onoare, dar au fost aproape să încaseze și cel de-al treilea gol.

„Sunt fericit că ne-am calificat într-o finală după o pauză de 7 ani. Eu mi-aș dori pe cei de la FC Sheriff în finală. Ei deja sunt campioni, iar dacă se califică în finală atunci noi vom avea asigurat un loc în cupele europene. Totuși, vom încerca să cucerim Cupa Moldovei”, a spus Oleg Kubarev.

De partea cealaltă, patronul de la FC Dacia, Adlan Șișhanov, a dat iarăși vina pe Federația Moldovenească de Fotbal. „FC Zimbru a câștigat și nu e de comentat ceva. Totuși, am pierdut din cauza arbitrilor. Așa se întâmplă când suntem împotriva celor de la FMF”, a spus acesta.

De menționat că, astăzi, va avea loc meciul din cealaltă semifinală. FC Sheriff și FC Milsami se vor întâlni începând cu ora 17.00.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...