08:33:57 06.05.2024

VIDEO // Fără VICTORIE în Turcia, dar cu un gol SENZAȚIONAL al lui Gațcan

Sport 19.02.2015 10:30 Vizualizări1651 Autor: Ziarul National

Echipa națională de fotbal a R. Moldova a înregistrat o înfrângere și un egal în cantonamentul din Turcia, dar cu toate acestea selecționerul Alexandru Curtianu a rămas mulțumit. Acum, naționala așteaptă partida oficială cu Suedia, meci care va decide definitiv dacă mai păstrăm șanse de a prinde cel puțin locul trei în grupa preliminară.

În meciul cu România, scor 1-2, naționala noastră a evoluat fără titularii de drept, iar acest lucru s-a văzut în teren. În cea de-a doua partidă, disputată cu Kazahstan, la echipă s-au alăturat Victor Golovantenco și Alexandru Gațcan, iar acest lucru s-a simțit în teren. Prima repriză a fost echilibrată, cu un ușor avantaj al kazahilor, care au fost mult mai activi în atac. Imediat după ce au ieșit de la cabine, jucătorii din Kazahstan au încercat să pună presiune în jumătatea noastră, iar golul a venit după o greșeală comisă de Veaceslav Posmac. Acesta a trimis neglijent un balon spre portarul Ilie Ciobanu, iar un adversar a sesizat acest lucru și a interceptat mingea. Alexei Schetkin l-a driblat și pe portar și a făcut 1-0.

Doar după ce au încasat golul, jucătorii noștri au devenit mult mai activi în atac și i-au împins pe kazahi în propria jumătate de teren. Momentul-cheie al meciului pentru echipa noastră s-a produs în minutul 54. Anatol Cheptine a executat în careu o centrare, iar mingea a ajuns la Gațcan. Jucătorul nostru era cu spatele la poartă, dar a reușit să prelucreze balonul și a marcat un euro-gol din „foarfece”.

Ulterior, jocul s-a calmat și ambele echipe au încercat mai mult să protejeze rezultatul. Rezerva Gheorghe Boghiu putea aduce victoria în minutele de prelungire, atunci când a primit o centrare bună la marginea careului de 16 metri, dar în loc să prelucreze balonul acesta a șutat din prima și mingea s-a scurs pe lângă poartă.

„A fost un meci dificil, mai ales dacă ținem cont de cei din Kazahstan au o echipă bună și un antrenor valoros. Ocazii de gol au fost de ambele părți, așa că e un rezultat echitabil. Vreau să remarc că în partida cu Kazahstan echipa a arătat mai bine, mai organizată și asta grație lui Golovatenco și Gațcan”, a precizat Curtianu după egalul cu Kazahstan.

Selecționerul speră că acest cantonament din Turcia este benefic înaintea meciului cu Suedia, partidă planificată pentru 27 martie. „Am îndeplinit obiectivele planificate pentru cele două meciuri. Cred că a fost un cantonament util pentru echipă. Deja vom vedea ce ne va ieși în meciul cu Suedia”, a conchis antrenorul.

Eroul naționalei noastre cu Kazahstan, Alexandru Gațcan, a explicat cum i-a ieșit un gol foarte spectaculos. „Într-adevăr a fost un meci dificil, dar echilibrat. Ambele echipe au jucat mai mult tactic, iar din acest motiv cea mai mică greșeală te costă. Noi am reușit să egalăm după executarea unei lovituri libere executate de Cheptine. Mingea centrată de el a ajuns la mine și am marcat din „foarfece”. Recunosc că am avut noroc la acea fază, dar șansa surâde celor care muncesc și își doresc ceva”, a recunoscut Gațcan.

03.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Să nu ne deprindem, ...

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...