09:34:05 26.04.2024

VIDEO // SHERIFFANTASTICII s-au calificat în turul trei preliminar al Champions League

Sport 23.07.2014 09:59 Vizualizări2599 Autor: Ziarul National

Campioana FC Sheriff a zdrobit în deplasare, scor 3-0, pe muntenegrenii de la Sutjeska și cu scorul general de 5-0 s-a calificat în turul trei al competiției. Astfel, adversarii din turul trei vor fi slovacii de la Slovan Bratislava, care s-au calificat în dauna galezilor de la The New Saint.

Soarta meciului era deja decisă în minutul cinci al partidei, atunci când olandezul Benson și-a trecut în cont primul său gol marcat pentru FC Sheriff. Tiraspolenii au continuat să atace, gazdele au devenit tot mai nervoase, iar această nervozitate a dus la eliminarea unui jucător al celor de la Sutjeska (minutul 11).

Campionii R. Moldova au continuat să joace cum știu ei mai bine și în minutul 35 scorul era de 2-0 în favoarea lor, după un gol marcat de căpitanul Luvannor, care nu a avut emoții atunci când a ieșit singur cu portarul advers. Același Luvannor și-a trecut în cont și o pasă de gol în repriza secundă, iar atacantul Ismail Isa a fructificat. Bulgarul a devein cel mai prolific atacant al „viespilor” în cupele europene cu șase goluri marcate, inclusiv două în meciurile cu Sutjeska.

Cei de la Sutjeska au avut câteva ocazii de a marca golul de onoare, doar că portarul argentinian al celor de la FC Sheriff, Matias Degra, și-a salvat echipa.

În turul următor, FC Sheriff va juca cu Slovan Bratislava. Partida tur va avea loc în deplasare pe 29/30 iulie, iar returul de la Tiraspol este programat pentru 5/6 august.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor:

Marţi:

FK Sutjeska (Muntenegru) - (+) FC Şerif (Moldova) 0-3, în tur 0-2

(+) Maccabi Tel-Aviv (Israel) - FC Santa Coloma (Andorra) 2-0, în tur 1-0

Levadia Tallinn (Estonia) - (+) Sparta Praga (Cehia) 1-1, în tur 0-7

Dudelange (Luxemburg) - (+) Ludogoreţ (Bulgaria) 1-1, în tur 0-4

(+) Qarabag FK (Azerbaidjan) - Valletta FC (Malta) 4-0, în tur 1-0

The New Saints FC (Ţara Galilor) - (+) Slovan Bratislava (Slovacia) 0- 2, în tur 0-1

Skenderbeu (Albania) - (+) BATE Borisov (Belarus) 1-1, în tur 0-0

HB Torshavn (Insulele Feroe) - (+) Partizan Belgrad (Serbia) 1-3, în tur 0-3

Zalgiris (Lituania) - (+)DinamoZagreb (Croaţia) 0-2, în tur 0-2

(+) Debrecen VSC (Ungaria) - Cliftonville FC (Irlanda de Nord) 2-0, în tur 0-0

(+) Celtic Glasgow (Scoţia) - KR Reykjavik (Islanda) 4-0, în tur 1-0