Stiri

Șeful Departamentului Știri de la „Moldova 1” riscă să fie demis

Important 24.07.2013 11:08 Vizualizări4428
Șeful Departamentului Știri de la „Moldova 1” riscă să fie demis trm.md
Șeful Departamentului Știri și Dezbateri de la postul public de televiziune „Moldova 1”, Vitalie Guțu, numit în funcție la finele lunii februarie curent, riscă să fie demis.

Judecătoria sectorului Centru din mun. Chișinău a emis, la finele săptămânii trecute, o sentință prin care a anulat decizia comisiei de concurs și ordinul președintelui Companiei „Teleradio-Moldova” prin care Vitalie Guțu a fost ales și numit în funcție.

Actele au fost contestate în instanță de către Cornelia Stefoglu care a participat la acel concurs și a declarat că Vitalie Guțu nu a întrunit exigențele solicitate de către organizatorii concursului.

Judecătoria Centru a mai dispus încasarea în folosul Corneliei Stefoglu din contul Companiei „Teleradio-Moldova” a sumei de 8 430 de lei drept cheltuieli de judecată, taxa de stat și remunerarea avocatului acesteia.

„Așteptăm să primim decizia motivată a instanței și o vom ataca în instanța ierarhic superioară. Cazul a fost examinat în lipsa reprezentantului Companiei. Instanța a fost informată că acesta se afla în concediu, dar nu a ținut cont de acest fapt”, a declarat pentru Ziarul NAȚIONAL Alecu Vicol, șeful Serviciului juridic de la Compania „Teleradio-Moldova”.

„Nu am fost de acord cu rezultatele acelui concurs, de aceea am și apelat la instanța de judecată. Dacă va fi organizat un nou concurs, nu cred că voi mai participa. Sunt dezamăgită. Se mimează reformele”, ne-a spus Cornelia Stefoglu, editor în cadrul Departamentului Știri și Dezbateri de la „Moldova 1”.

Amintim că la concursul de ocupare a funcției de director al Departamentului Știri și Dezbateri de la „Moldova 1” au participat șapte candidați, iar după desemnarea lui Vitalie Guțu drept câștigător, trei dintre participanți – Cornelia Stefoglu, Ecaterina Stratan și Vitalie Condrațchi, au contestat rezultatele concursului.
Autor: Ziarul National
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Valeriu Saharneanu // Rezidenții transnistreni: ostatici ori vârf de lance ai Kremlinului?
30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri