08:40:17 26.04.2024

Şarapova a fost UMILITĂ la Miami, iar Halep e mai aproape de locul 2 mondial

Sport 27.03.2015 09:04 Vizualizări1979 Autor: Ziarul National

Surpriză enormă la Miami Open, acolo unde Maria Şarapova, cap de serie numărul 2, a fost eliminată în turul secund de către compatrioata sa, Daria Gavrilova, scor 7-6(4), 6-3

Abia intrată în TOP 100 WTA şi beneficiară a unui wild-card, Gavrilova nu avea planuri mari pentru turneul de peste Ocean având în vedere că ţintarul i-a scos-o în cale din turul secund pe marea Maria Şarapova. Câştigătoarea Roland Garrosului 2014 a confirmat însă că nu trece prin cea mai bună perioadă a carierei şi a cedat, la capătul unui meci destul de echilibrat (primul set a durat 68 de minute).

"Am comis foarte multe erori neforţate, mai ales pe mingile trimise cu slice-ul de adversară. Nu am avut prea multă răbdare în schimburi, dar nici nu am ştiut când să fac pasul înainte. Am fost de multe ori în contratimp. Desigur, este o surpriză, dar s-a demonstrat încă o dată că niciun adversar nu e uşor, indiferent de momentul turneului", a explicat "Maşa" la final, conform wtatennis.com.

Graţie acestei eliminări premature, Simona Halep are ocazia să se apropie şi mai mult în clasament de rusoaică, ba chiar să o depăşească, în eventualitatea fericită în care se va impune la Miami, scrie prosport.ro.

Altfel, românca va juca împotriva sportivei cehe Nicole Vaidisova, beneficiara unui wild card şi locul 328 WTA, vineri, de la ora 17.00, pe arena centrală la Miami Open, conform programului anunţat pe site-ul oficial al competiţiei.

Halep şi Vaidisova, care se întâlnesc la Miami în turul doi, nu au mai fost adversare până în prezent.

În noaptea de vineri spre sâmbătă, nu înainte de ora 02.00, tot pe arena centrală, va avea loc meciul dintre numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, şi Monica Niculescu, locul 70 WTA. Cele două au mai fost adversare o dată, în acest an, în turul doi la Indian Wells, învingătoare fiind Williams, scor 7-5, 7-5.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...