De ce moldoveniştii se fac albie de porci?
3646
Un fenomen curios. Eliminarea talibanilor din vârful PCRM n-a fost un caz izolat. Întreaga extremă stângă se desface pe la cusuturi.
Unitatea zdruncinată a coloanei a cincea
În ciuda caracterului lor pestriţ, sumedenia de grupări proruse de la Chişinău, indiferent cum se numesc, sunt cimentate de devotamentul faţă de cauza Uniunii Vamale şi a celei Eurasiatice. Tkaciuk, Dodon, Şelin, Renato Usatîi, precum şi o serie de mişcări moldoveniste, organizaţii clericale şi cluburi sportive se opun cu înverşunare cursului european, urmărind suprimarea acestuia.
Tocmai lupta lor comună pentru înlocuirea vectorului vestic de politică externă cu cel estic creează impresia că ar exista pe stânga un monolit. Însă, de la o vreme, parcă se întâmplă ceva cu mortarul care lega această construcţie.
Coloana a cincea a Rusiei se năruiește. Crapă pe la încheieturi.
Să luăm proverbiala deja întâlnire de pomină de la Bălţi dintre başcanul Formuzal, episcopul Markel şi kaghebistul reciclat Garbuz, în urma căreia ar fi fost proclamată pretinsa Uniune Patriotică a Poporului „Moldova Mare”. Acest episod a pus în gardă nu doar SIS-ul, ci şi pe unii condrumeţi ai celor trei moldovenişti.
Spectrul Donbasului
Nicolae Pascaru, bunăoară, un fost sportiv recalificat în ideolog autoproclamat al „Moldovei Mari”, s-a sucit brusc pentru a face cu ou şi oţet evenimentul din nordul republicii. El îl cataloghează ca fiind o aventură menită să transforme Republica Moldova într-o „gubernie a Novorusiei”.
Garbuz şi Formuzal sunt taxaţi drept „boschetari” şi „şarlatani”. Albie de porci sunt făcuţi la pachet Şelin şi un oarecare „expert” Perju. Menajat e doar episcopul Markel care este prezentat ca fiind victima unor „schizofrenici”.
Pascaru dă de înţeles că adepţii săi nu ar avea nimic în comuni cu aceşti „politruci ai Moldovei Mari” şi avertizează că proiectele celor din urmă sunt foarte periculoase în condiţiile războiului din Crimeea, deoarece riscă să aducă Doneţkul şi Luhanskul la noi acasă.
Şi atacul lui Pascaru nu-i singurul. Un alt condeier moldovenist afirmă că la Bălţi s-ar fi întâlnit nişte „beţivi” care nu merită luaţi în seamă.
A şasea coloană?
Ce-i asta? Cum se explică bălăcăreala din interiorul coloanei a cincea? Se construieşte coloana a şasea, ca să reluăm metafora unui cunoscut film hollywoodian? Se dispersează cu bună ştiinţă agenturile ruse pentru a sustrage atenţia şi a lovi puternic din spate în momentul potrivit, după cum consideră unii?
Un PCRM pretins reformat şi întors cu faţa spre UE, într-adevăr ar putea mai uşor face o coaliţie după alegeri. Moscova pune, cu siguranţă, în aplicare nişte scenarii pentru a înclina balanţa electorală în favoarea ei.
Nu trebuie însă nici să exagerăm cu teoria conspiraţiei. Putin nu ştie pe unde să-şi scoată cămaşa în Ucraina. Nu cred că-i un superman căruia nu-i scapă nimic în aceste zile fierbinţi.
Părerea mea este că eşuarea proiectului Novorusia şi perpetuarea războiului anti-rus al Ucrainei i-a făcut pe destui stângişti filoruşi de la noi să-şi piardă capul. Viitorul pentru ei are faţa Kramatorskului cuprins de flăcări.
Nu e de mirare că, intrând în panică, ei se retrag pentru moment în dezordine. De aici şi toată harababura.
30.09.2016
10:00
23.09.2016
15:16
21.09.2016
11:22
15.09.2016
14:00
09.09.2016
13:03
02.09.2016
12:12
29.08.2016
16:19
28.08.2016
12:30
18.08.2016
12:00
11.08.2016
13:05
03.08.2016
12:38
26.07.2016
12:40
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
26.06.2026
02:49
26.06.2026
01:57
Poliția de Frontieră va primi al treilea lot de echipamente de la Asociația Investitorilor din România
În amintirea tatălui meu, Petru Bogatu
Victor Chiriliă // Parteneriatul Strategic între R. Moldova și România pentru integrarea europeană a republicii noastre împlinește 10 ani
Nicolae Negru // „Eu, Filimon Boghiu…”
















