15:50:17 02.04.2025
Stiri

„Gas Natural Fenosa” vrea să MAJOREZE tarifele la energia electrică, deși înregistrează PROFITURI de MILIOANE

Economie 25.02.2015 10:03 Vizualizări3360
„Gas Natural Fenosa” vrea să MAJOREZE tarifele la energia electrică, deși înregistrează PROFITURI de MILIOANE

Deși a înregistrat în anul 2014 un profit brut de 37 de milioane de euro, mai mult cu 5,7 la sută față de anul 2013, cel mai mare distribuitor de energie electrică din R. Moldova, Gas Natural Fenosa, insistă pe majorarea tarifelor la energia electrică și spune că sectorul electroenergetic acumulează datorii din cauza diferenţei de curs.

„Devalorizarea leului, acumulată în comparaţie cu ceea ce este inclus în tarif, este de aproape de 69 la sută, ceea ce presupune o revizuire a tarifelor inevitabilă, deoarece 70 - 80 la sută din procurarea energiei electrice se realizează în dolari", a afirmat pentru „Prime” directorul „Gas Natural Fenosa”, Silvia Radu.

Dacă cererea de scumpire de 30 la sută va fi acceptată, un kilowatt ar putea costa circa doi lei, faţă de 1,58 cât este în prezent.

Potrivit unui raport al „Gas Natural Fenosa”, anul trecut, compania și-a mărit cu 3,1% vânzările de energie electrică în R. Moldova. De asemenea, a crescut și numărul conectărilor la rețeaua de curent electric – 856 de mii, mai mult cu 1,2 la sută față de perioada similiară a anului precedent.

Solicitarea urmează să fie dezbătută la una dintre ședințele următoare ale Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte