23:08:55 19.04.2025
Stiri

Ziua Internațională a Ocrotirii Copilului, marcată pe 1 iunie, în Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt: Activități educativ-distractive, concerte sau show cu bule de săpun

Actualitate 29.05.2024 12:36 Vizualizări1965
Ziua Internațională a Ocrotirii Copilului, marcată pe 1 iunie, în Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt: Activități educativ-distractive, concerte sau show cu bule de săpun
Poză simbol

Copiii din toată R. Moldova sunt invitați pe 1 iunie în centrul Chișinăului, pentru a sărbători Ziua Internațională a Ocrotirii Copilului.

Startul activităților organizate de Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, va fi dat la ora 11:00, în Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt din capitală.

Flashmob teatral-dansant, concert, show cu Clounella, show cu bule de săpun, activități educativ-distractive pe tot teritoriul Grădinii Publice Ștefan cel Mare și Sfânt sunt câteva dintre atracțiile zilei de sâmbătă.

„Prin intermediul genericului „Pădurea fermecată a copilăriei” ne propunem să oferim copiilor o experiență unică de joacă și învățare în mijlocul naturii. Un element central al evenimentului va constitui Harta Pădurii, având rolul de a ghida copiii prin zonele cu activități. Participanții vor marca pe hartă zonele explorate cu autocolante, pentru a avea oportunitatea de a participa la tombolele organizate în 4 zone. Hărțile vor fi distribuite la intrările în parc”, anunță „ARTICO”.

Și Banca Națională a Moldovei (BNM) va fi prezentă pe 1 iunie Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt cu sesiuni interactive pentru copii, oferindu-le o incursiune captivantă în lumea banilor.

BNM vă avea activități în „Poienița descoperirii”, oferind „exploratorilor începători” ocazia de a descoperi elementele de siguranță ale bancnotelor de lei moldovenești și curiozități despre bani. Specialiștii de la banca centrală vor pune la dispoziția participanților echipamente speciale, care le vor permite să „descopere” toate elementele bancnotelor. De asemenea, copiii vor avea posibilitatea de a adresa întrebări experților BNM despre moneda națională și despre bani în general.

La distracțiile de Ziua Internațională a Ocrotirii Copilului sunt așteptați copiii de toate vârstele din întreaga R. Moldova.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte