„Viitorul european al Republicii Moldova, în pericol dacă angajamentele nu sunt respectate”


Marți, la Bruxelles, eurodeputatul Siegfried Mureșan a făcut o declarație cu privire la progresul Republicii Moldova spre integrarea în Uniunea Europeană. Conform acestei surse, Parlamentul European a aprobat Mecanismul de reformă și creștere pentru Republica Moldova, în valoare de 1,9 miliarde de euro, cu o majoritate de 499 de voturi pentru, 117 împotrivă și 44 de abțineri. Acesta reprezintă cel mai important instrument de sprijin din istoria țării.
„Republica Moldova a făcut progrese remarcabile pe calea sa spre Uniune Europeană în ultimii ani, în principal datorită faptului că a fost condusă de un președinte proeuropean și un guvern susținut de o majoritate parlamentară transparentă. Cred cu adevărat că dacă Republica Moldova va continua să fie condusă de politicieni care respectă angajamentele internaționale, atunci parcursul ei către integrare europeană poate fi rapid”, a declarat Mureșan în cadrul unei conferințe de presă de la Strasbourg.
Acesta a adăugat că avansul rapid al Moldovei pe drumul spre aderare este datorat, pe de o parte, înțelegerii de către Europa a importanței Moldovei și, pe de altă parte, implementării reformelor de către autoritățile din Moldova. Totodată, Mureșan a avertizat asupra riscului ca, în cazul în care viitoarele guverne nu își respectă angajamentele, programul să fie periclitat.
„Dacă Moldova va fi condusă în viitor de autorități care nu-și respectă angajamentele, pentru că există condiții, reforme care trebuie să fie implementate pentru ca banii din această facilitate să vină, dacă aceste reforme nu sunt implementate, dacă guvernul nu-și implementează angajamentele, atunci, evident, programul va fi în pericol”, a subliniat el.
În cadrul aceleași conferințe, Sven Mikser, co-raportor și membru al grupului S&D din Estonia, a menționat că majoritatea proeuropeană este evidentă nu doar în parlamentul Republicii Moldova, ci și în societate. Cu toate acestea, situația socio-economică dificilă poate determina cetățenii să sancționeze guvernul, iar Rusia continuă să se amestece în afacerile interne ale țării.
El a subliniat că fondurile europene vor fi utilizate pentru obiective strategice vizând infrastructura energetică și ameliorarea sectorului medical, dar și pentru a sprijini populația afectată de criza energetică. „De asemenea, este foarte important să ajutăm la ameliorarea rezilienței instituțiilor din Republica Moldova pentru toate tipurile de crize, inclusiv interferența străină în procesul democratic”, a mai precizat Mikser. Ambii co-raportori au clarificat că fondurile din mecanism nu vor fi folosite pentru pensii și salarii, însă resursele guvernului de la Chișinău ar putea fi direcționate astfel prin creditele avantajoase obținute.








































































