04:10:29 02.04.2025
Stiri

VIDEO // Zâmbetul lui Ghimpu: „Am discutat despre cine ar putea fi PREMIER. Nu avem ALTERNATIVĂ”

Politică 02.07.2015 12:54 Vizualizări3401
VIDEO // Zâmbetul lui Ghimpu: „Am discutat despre cine ar putea fi PREMIER. Nu avem ALTERNATIVĂ” captura privesc.eu

Liderul Partidului Liberal (PL), Mihai Ghimpu, a venit la consultările privind desemnarea viitorului premier trist, însă a ieșit din sediul Președinției cu zâmbetul pe buze. „Venim la rău, dar nu avem alternativă, trebuie să salvăm cursul european al R. Moldova”, a declarat Ghimpu după consultările cu președintele Nicolae Timofti.

Potrivit liberalului, în cadrul discuțiilor s-a vorbit despre crearea unei alianțe între partidele proeuropene și despre desemnarea candidatului pentru funcția de premier. „Domnul președinte m-a întrebat despre candidatul pentru funcția de premier. Nu pot să vă spun despre cine e vorba până nu facem alianța și o majoritate parlamentară. Ulterior, vom discuta despre candidatul la funcția de prim-ministru”, a menționat Mihai Ghimpu.

În același context, liderul PL a precizat că deja s-a întâlnit cu Vlad Filat și Marian Lupu și au fost purtate discuții privind crearea unei alianțe: „Am discutat ce urmează să facem, cum mergem, mai ales că situația este proastă. Nu avem alternativă. Venim la rău, dar trebuie să salvăm cursul european. Alianța nu va fi formată de dragul alianței sau al celor care o formează. Să fie o alianță prin care puterea să aparțină oamenilor”.

Chiar dacă a spus că PL nu are alternativă, Ghimpu a punctat că nu e bătut nimic în cuie. „Vom putea vorbi de alianță doar atunci când vom ajunge să semnăm acordul. Trebuie să vedem structura viitorului Guvern, programul de activitate. Să vedem dacă avem nevoie de atâtea ministere. În câteva zile lucrurile se vor clarifica”, a zis el.

De asemenea, Ghimpu s-a referit și la revendicările anterioare înaintate de PL. „Nu renunțăm la ideea de a aduce un procuror general european. Discutăm. Procuror european poate fi și un cetățean al R. Moldova, care să aibă cetățenia unui stat din UE. Ce, avem puțini moldoveni peste hotare? Avem mulți și în Rusia”, a conchis Mihai Ghimpu.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte