21:20:58 13.09.2024

VIDEO // Radu Albot, prestație DEMNĂ la US Open în fața celui mai titrat tenismen din istorie. Novak Djokovic a câștigat în minimum de seturi, dar l-a aplaudat pe Radu, care a reușit un punct incredibil

Actualitate 27.08.2024 07:59 Vizualizări4268 Autor: ZiarulNational
VIDEO // Radu Albot, prestație DEMNĂ la US Open în fața celui mai titrat tenismen din istorie. Novak  Djokovic a câștigat în minimum de seturi, dar l-a aplaudat pe Radu, care a reușit un punct incredibil

Cel mai bun tenismen al R. Moldova, Radu Albot, a fost eliminat în primul tur de la US Open, al patrulea turneu de Grand Slam al anului, însă a avut o prestație demnă în fața celui mai titrat tenismen din istorie, sârbul Novak Djokovic.

Partida de pe „Arthur Ashe”, cea mai mare arenă de tenis din lume, a durat puțin peste două ore și s-a încheiat cu scorul de 6-2, 6-2, 6-4 în favoarea campionului en-titre de la Flushing Meadows.

Proaspătul campion olimpic, Novak Djokovic, a ieșit determinat pe teren, cu speranță că poate cuceri în SUA cel de-al 25-a turneu de Gran Slam din carieră.

Sârbul a întâmpinat rezistența lui Albot, care nu avea nimic de pierdut, la începutul fiecărui set. Totuși, Radu nu a putut menține ritmul cu marele campion sârb. Djokovic a câștigat următoarele jocuri pentru a se impune în primul set împotriva numărului 138 mondial.

Cel de-al doilea set a decurs după același scenariu, doar că Radu a reușit să egaleze la doi după un break, unicul reușit de el pe tot parcursul meciului. Ulterior, echilibrul s-a rupt, iar Djokovic s-a impus cu 6-2.

În setul al treilea s-a mers umăr la umăr până la 3-3, iar Radu Albot a rezistat excelent în fața lui Djokovic. Mai mult, tenismenul nostru a reușit punctul meciului. Novak Djokovic chiar l-a aplaudat pe jucătorul din R. Moldova.

În cele din urmă, experiența lui Djokovic și-a spus cuvântul, iar setul trei s-a încheiat cu 6-4 în favoarea sârbului.

Djokovic l-a felicitat pe Radu Albot pentru prestația demnă, iar campionul nostru i-a urat succes în următoarele confruntări de la US Open.

De menționat că după partida cu Radu Albot, Djokovic l-a egalat pe Roger Federer în ceea ce priveşte numărul de victorii la US Open: 89. Primul loc în topul victoriilor la grand slam-uri este ocupat de Jimmy Connors, cu 98 de victorii.

În turul doi, Djokovic va evolua cu compatriotul său Laslo Djere, locul 109 mondial.

13.09.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Secăreanu, cu musca ...

09.09.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Cine și cum îi „tort...

06.09.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // „Ouăle” serviciilor ...