11:57:15 07.09.2024

VIDEO // Petrocub Hâncești a pierdut prima manșă cu APOEL Nicosia, dar păstrează șanse de calificare în turul III preliminar al Ligii Campionilor. Partida DECISIVĂ va avea loc săptămâna viitoare la Chișinău

Actualitate 24.07.2024 10:42 Vizualizări1031 Autor: ZiarulNational

Campioana R. Moldova, Petrocub Hâncești, a fost învinsă marți-seară, scor 0-1, de APOEL Nicosia Cipru, în meciul tur din turul II preliminar al Ligii Campionilor, dar păstrează șanse de calificare și, implicit, un loc asigurat în grupele Conference League.

Echipa lui Andrei Martin a început mai timid meciul, permițându-le gazdelor să-și treacă în cont prima ocazie în minutul 7. Stefan Drazic a profitat de o gafă a lui Donalio Melachio și a lovit bara transversală.

În minutul 37, gazdele au obținut un penalty, după ce Ion Borș a faultat un adversar în careu. Marquinhos a transformat lovitura de la 11 metri.

Petrocub a replicat printr-un șut periculos al lui David Abagna, dar portarul gazdelor a reușit să-și salveze echipa.

În repriza secundă, campionii R. Moldova au demonstrat un fotbal de calitate și au dominat echipa gazdă la toate capitolele.

În minutul 60, Ion Jardan putea să egaleze, când a trimis cu capul balonul la colțul scurt, însă portarul Belec a intervenit și de această dată.

Pe finalul meciului, Petrocub a organizat un adevărat asediu la poarta lui Belec, însă a lipsit persoana care să trimită mingea în poartă.

„Am spus înainte de meci că ambele echipe au șanse de calificare. Noi suntem un club ambițios cu inimă mare și vom face tot posibilul ca în meciul retur să reușim calificarea”, a declarat antrenorul echipei Petrocub, Andrei Martin, după meciul APOEL - Petrocub, scor 1-0.

Discipolii lui Andrei Martin vor întâlni pe APOEL pe 30 iulie, pe stadionul Zimbru din Chișinău.

06.09.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // „Ouăle” serviciilor ...

02.09.2024 09:37 Nicolae Negru Nicolae Negru // O nouă șansă istoric...

30.08.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mândria de cobai