VIDEO // Descinderi la un club de noapte din Chișinău unde se vindeau droguri

Ofiţerii din cadrul Inspectoratului de Poliție Buiucani în comun cu Batalionul cu destinație specială „Fulger” au descins noaptea trecută la un local de agrement din Chișinău. Oamenii legii bănuiau că în interiorul clubului de noapte se vând și se consumă comprimate ce conțin substanțe narcotice.
Polițiștii au efectuat percheziţii corporale la persoanele suspecte de întrebuinţarea şi realizarea drogurilor, care ulterior au fost îndreptate la Dispensarul Republican de Narcologie, pentru colectarea probelor de sânge.
În localul de agrement au fost găsite dispozitive pentru consum de droguri, cânepă, pastile cu efect psihotrop şi substanţe asemănătoare heroinei, aruncate de clienți pe sub mese şi fotolii.
Oamenii legii au reținut două persoane necunoscute, asupra cărora au găsit un cuţit şi un pumnal din oţel. Bărbații au fost escortaţi la sectorul de poliţie pentru explicaţii.
Activitatea localului a fost sistată până la finisarea acţiunilor de urmărire penală.
Poliția atenționează că vor fi supuse verificărilor şi alte localuri de agrement cu regim nocturn de activitate. Acțiunile au ca scop combaterea şi prevenirea criminalităţii stradale, precum şi a traficului ilicit de droguri.













































































