Unitate europeană pentru susținerea Ucrainei: Ministrul francez al Apărării, declarații după întâlnirea de la Paris


Un consens larg se conturează între europeni cu privire la susținerea armatei ucrainene după războiul cu Rusia, considerată prima dintre garanțiile de securitate pentru Kiev, anunță miercuri ministrul francez al Apărării, Sébastien Lecornu, după o reuniune la Paris cu omologii săi din Germania, Marea Britanie, Polonia și Italia.
„Apare cuvântul 'demilitarizare', însă nu este cazul. Dimpotrivă, adevărata garanție de securitate de durată vor fi capacitățile pe care le vom putea oferi armatei ucrainene”, declară ministrul francez. „Ucraina nu are un viitor dacă nu se poate apăra. O Ucraină demilitarizată nu există”, a subliniat ministrul italian al Apărării, Guido Crosetto.
Ministrul polonez al Apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, a salutat la rândul său o „adevărată unitate a continentului (...) împotriva amenințării din est”. El consideră că este important să țină Rusia cât mai departe de toate statele noastre și că, pentru asta, trebuie să ajutăm Ucraina.
În ceea ce privește o eventuală desfășurare de trupe europene în Ucraina pentru a asigura respectarea unui eventual armistițiu, aflat în discuție, „nu suntem încă acolo”, respinge Sébastien Lecornu, subliniind că totul depinde de misiunea care va fi avută în vedere.









































































