18:17:35 21.04.2025
Stiri

Un pacient din Chișinău, aflat în stare gravă, transportat cu un elicopter SMURD România la un spital din București, pentru a fi supus unei intervenții chirurgicale complicate

Actualitate 12.08.2024 11:56 Vizualizări1408
Un pacient din Chișinău, aflat în stare gravă, transportat cu un elicopter SMURD România la un spital din București, pentru a fi supus unei intervenții chirurgicale complicate Colaj: CNAMUP

Un bărbat de 53 de ani din R. Moldova, aflat în stare gravă, a fost transportat cu un elicopter SMURD din România la București, unde urma să fie supus unei intervenții chirurgicale complicate.

Intervenția aeriană a SMURD România a avut loc sâmbătă, pe 10 august.

Potrivit Centrului Național pentru Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP), pacientul suferă de o patologie severă, cu instalarea complicațiilor acute, și a fost preluat de la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” din Chișinău.

Acesta a fost transportat în siguranță la Institutul Clinic Fundeni din București, fiind asistat de specialiștii din cadrul Serviciului Național Consultativ și Transfer Interspitalicesc al CNAMUP.

„Menționăm că starea pacientului este gravă, acesta urmează să treacă printr-o intervenție chirurgicală complicată”, precizează CNAMUP.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte