12:48:56 22.04.2025
Stiri

Un alt candidat propus de Parlament a PICAT evaluarea reluată a Comisiei „pre-vetting”, deoarece nu a întrunit criteriile de integritate financiară și etică

Actualitate 06.02.2024 15:59 Vizualizări1297
Un alt candidat propus de Parlament a PICAT evaluarea reluată a Comisiei „pre-vetting”, deoarece nu a întrunit criteriile de integritate financiară și etică

Avocatul Alexandru Rotari, candidat la funcția de membru în Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) din rândul candidaților non-judecători propuși de Parlament, nu a promovat evaluarea reluată a Comisiei „pre-vetting”, întrucât nu ar întruni criteriile de integritate financiară și etică.

Evaluarea reluată a candidatului Alexandru Rotari a fost demarată, după ce, la 1 august 2023, Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a anulat mai multe decizii de evaluare ale Comisiei „pre-vetting” și a dispus reevaluarea a 21 de candidați.

Candidatul a refuzat să participe la o audiere în ședință publică în cadrul procesului de evaluare reluată, iar Comisia l-a evaluat în baza informațiilor colectate de Comisie și furnizate de candidat. Totodată, Alexandru Rotari a refuzat să fie publicată decizia cu privire la reevaluarea sa.

Amintim că, din cei 21 de candidați aflați în proces de reevaluare, o candidată a promovat, cinci nu au promovat evaluarea reluată, doi candidați s-au retras din concurs în timpul reevaluării, iar în cazul unui candidat Comisia a încetat procesul de evaluare reluată.

În prezent, Comisia desfășoară evaluarea reluată a 11 candidați pentru funcția de membru în CSM.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte