02:13:48 02.04.2025
Stiri

VIDEO // Situație tensionată în centrul capitalei. Agricultorii protestatari au încercat să intre cu TRACTOARELE pe scările Parlamentului. În fața fermierilor a ieșit spicherul Igor Grosu: „Au fost identificate 200 de milioane de lei”

Actualitate 22.06.2023 13:59 Vizualizări2496
VIDEO // Situație tensionată în centrul capitalei. Agricultorii protestatari au încercat să intre cu TRACTOARELE pe scările Parlamentului. În fața fermierilor a ieșit spicherul Igor Grosu: „Au fost identificate 200 de milioane de lei”

Agricultorii din R. Moldova, care protestează de trei zile în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), au pornit astăzi într-un marș al tractoarelor prin centrul capitalei.

Când au ajuns în fața Parlamentului, aceștia au încercat să intre cu tractoarele pe scările Legislativului, exact cum s-a întâmplat acum trei ani.

În fața tractoarelor s-a plasat un cordon format din carabinieri.



La scurt timp, în fața protestatarilor a ieșit președintele Parlamentului, Igor Grosu.

Oficialul le-a promis agricutorilor că va discuta cu prim-ministrul Dorin Recean despre elaborarea unui mecanism de operaționalizare a banilor solicitați, astfel ca să fie depășită criza din domeniul agricol.

„Până se rezolvă cu fondurile, rugămintea e să discutați cu Guvernul. O să deleghez și eu pe cineva de la mine în vederea elaborării unui mecanism de operaționalizare”, le-a transmis Grosu fermierilor.



Totodată, spicherul spune că ar fi fost identificate 200 de milioane de lei, dar fermierii trebuie să discute cu prim-ministrul Dorin Recean.

În același timp, fermierii au fost îndemnați să nu blocheze traficul pe bulevardul Ștefan cel Mare.



De menționat că președinta Maia Sandu le-a cerut astăzi fermierilor un răgaz de două zile, în vederea identificării unor subvenții în mărime de 700 de milioane de lei.

Autor: Vitalie Hadei
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte