04:00:54 29.09.2024

România a obținut o calificare ISTORICĂ în optimile de la Euro 2024, după ce a remizat cu Slovacia. ,,Tricolorii" au ocupat PRIMUL loc într-o grupă cu Belgia și Ucraina. Ce adversari va întâlni România

Actualitate 26.06.2024 20:59 Vizualizări2582 Autor: ZiarulNational
România a obținut o calificare ISTORICĂ în optimile de la Euro 2024, după ce a remizat cu Slovacia. ,,Tricolorii

Selecţionata României s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (1-1) cu Slovacia, miercuri seara, pe Frankfurt Arena.

Slovacia a deschis scorul în minutul 24, prin Duda, cu o lovitură de cap, iar România a egalat prin Răzvan Marin, în minutul 37, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi.

Cu un rezultat de egalitate, 1-1, România și Slovacia merg braț la braț în optimi. Pentru că Belgia și Ucraina au remizat, 0-0, România a câștigat grupa și va juca în optimi.

Adversarul României din optimi de finală la EURO îl aflăm în această seară. Există două variante, funcție de rezultatele din grupa F în Georgia – Portugalia și Cehia – Turcia, partide începute la ora 22:00.

România – Slovenia

• Dacă Cehia – Turcia X2 și Georgia – Portugalia X2
  • Dacă Cehia învinge Turcia la trei goluri diferență sau mai mult și Georgia – Portugalia X2

România – Olanda

• Dacă Cehia învinge Turcia la un gol sau două diferență și Georgia – Portugalia X2
  • Dacă Georgia învinge Portugalia

Optimea de finală România – Slovenia sau România – Olanda se va juca marți, 2 iulie, pe Allianz Arena din Munchen! Un stadion care potrivit standardelor UEFA, pentru EURO 2024, are o capacitate de 66.000 de locuri.

27.09.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Voronin, heraldul lu...

23.09.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Portretul alegătorul...

20.09.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Doriți să fiți legat...