19:22:07 16.09.2024

ACTUALIZARE // Performanță ISTORICĂ pentru R. Moldova la Jocurile Paralimpice. Judocanul Ion Basoc a cucerit medalia de ARGINT, iar Oleg Crețul - bronzul. Cei doi vor primi MILIOANE de lei din partea Guvernului

Actualitate 07.09.2024 16:08 Vizualizări2191 Autor: ZiarulNational

ACTUALIZARE // R. Moldova cucerește prima medalie de argint la o ediție a Jocurilor Paralimpice. Judocanul Ion Basoc, în vârstă de 26 de ani, a devenit vicecampioan olimpic la Paris, unde a concurat la proba de judo, categoria 90+ kg.

În finală, sportivul nostru a cedat în fața brazilianului Wilians Silva de Araujo.

ACTUALIZARE // Oleg Crețul a cucerit astăzi, 7 septembrie, medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Paris. Sportivul nostru s-a impus în finala mică a categoriei de greutate de până la 90 kg în fața turcului Yasin Cimciler.

Aceasta este prima medalie cucerită de R. Moldova la Jocurile Paralimpice după o pauză de 28 de ani.

R. Moldova și-a asigurat cel puțin medalia de argint la Jocurile Paralimpice de la Paris, după ce judocanul Ion Basoc s-a calificat în finala probei de para judo la categoriei de greutate de +90 kg. Sportivul nostru are șansă să cucerească prima medalie de aur din istorie pentru R. Moldova la o ediție a Jocurilor Paralimpice.

După ce l-a învins în sferturile de finală pe Daniel Knegt din Țările de Jos, sportivul nostru a trecut în semifinale și de francezul Jason Grandry.

În ultimul act al categoriei de greutate de + 90 kg, Ion Basoc se va duela pentru titlu de campion paralimpic cu brazilianul Wilians Silva de Araujo.

Șanse la o medalie păstrează și Oleg Crețul. El va disputa finala mică a categoriei de greutate de până la 90 kg, contra turcului Yasin Cimciler.

Până acum, lotul paralimpic al R. Moldova a participat la opt ediții ale Jocurilor Paralimpice și a obținut două medalii de bronz, ambele în anul 1996. Astfel, argintul pe care și l-a asigurat Ion Basoc reprezintă cea mai mare performanța pentru R. Moldova.

Sportivii R. Moldova care vor obține medalii de aur la ediţia a XVII-a a Jocurilor Paralimpice din anul 2024, organizate în Paris, Franța, vor fi premiați cu câte trei milioane de lei de către Guvern.

Potrivit unei decizii aprobate de Cabinetul de miniștri, cei care se vor clasa pe locul II și III vor primi câte 2,6 și, respectiv, 2 milioane de lei.

De asemenea, sportivii care se vor clasa pe locurile IV și V vor fi remunerați cu câte 600 de mii de lei. Pentru locul VI, premiul va fi de 400 de mii de lei, iar participanții care vor ocupa locurile VII și VIII vor primi câte 300 de mii de lei și, respectiv, 200 de mii de lei.

Din echipa națională la Jocurile Paralimpice fac parte cinci sportivi care au concurat pentru medalii la trei probe: para judo, para powerlifting și para atletism.

16.09.2024 09:17 Nicolae Negru Nicolae Negru // Rusia Sfântă crimina...

13.09.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Secăreanu, cu musca ...

09.09.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Cine și cum îi „tort...