Procurorii au DECIS să-l rețină pentru 72 de ore pe ministrul Iurie Chirinciuc


Ministrul Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor, Iurie Chirinciuc, care a fost escortat în această dimineață la CNA, a fost reținut pentru 72 de ore.
În cadrul aceluiași dosar a fost reținut și directorul interimar al Administraţia de Stat a Drumurilor, Veaceslav Teleman, dar și directorul SRL „Noucost” şi administratorul SRL „Global Trans Construct”.
„Showul politic continuă. Le trebuie votul uninominal și sunt învinuit că am furat lut ca să construiesc drumuri”, a declarat Chirinciuc jurnaliștilor în timp ce era escortat la CNA.
Video: protv.md
Amintim că, în această dimineață, ofițerii anticorupție au descins la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor, la Administrația de Stat a Drumurilor, dar și la domiciliile mai multor funcționari din aceste instituții, inclusiv la cel al ministrului Iurie Chirinciuc într-un dosar legat de corupție.













































































