23:06:49 19.04.2025
Stiri

Igor Dodon este împotriva revizuirii listei de candidaţi pentru funcţia de procuror general: "Noi, ce, ne jucam de-a concursurile? Au fost desemnaţi PATRU candidaţi"

Politică 30.10.2019 20:25 Vizualizări6094
Igor Dodon este împotriva revizuirii listei de candidaţi pentru funcţia de procuror general:

Preşedintele Igor Dodon este împotriva anulării concursului organizat de Ministerul Justiţiei sau revizuirii listei cu cei patru candidaţi selectaţi la funcţia de procuror general.

"Noi, ce, ne jucăm de-a concursurile? Aud că cineva de la Guvern este nemulţumit. Comisia de la MJ, în care sunt experți străini și exponenți ai societății civile, a ales patru candidați. Aceștia trebuie prezentați Consiliului Superior al Procurorilor ca să aleaga și să-mi trimită o candidatură", a declarat în această seară Igor Dodon, la "Moldova 1", amintind despre concursul pentru funcţiile de judecători la Curtea Constituţionale, anulat la Parlament.

Şeful statului a precizat că are încredere în comisia de la MJ şi nu va accepta ca viitorul procuror general să fie ruda sau cumetrul cuiva, aşa cum s-a întamplat în cazul procurorului general interimar.

Întrebat dacă e adevărat că liderul PPDA, Andrei Năstase, este cel care l-a propus pe Dumitru Robu la funcţia de procuror general interimar, acesta fiind finul de cununie al cumetrei politicianului, aşa cu a afirmat Ion Ceban, preşedintele a răspuns: "Eu nu pot să infirm ceea ce a spus Ceban".

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte