02:25:32 22.04.2025
Stiri

Deputații Maiei Sandu vor să-l lase pe Igor Dodon FĂRĂ facilitățile stabilite de lege pentru foștii șefi de stat

Actualitate 26.11.2020 10:56 Vizualizări49609
Deputații Maiei Sandu vor să-l lase pe Igor Dodon FĂRĂ facilitățile stabilite de lege pentru foștii șefi de stat

Deputații fracțiunii parlamentare a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) au propus astăzi includerea unui proiect pe ordinea de zi a ședinței Parlamentului prin care să fie revăzute facilitățile acordate pentru foștii șefi de stat.

Potrivit deputatului Igor Grosu, decizia ar fi un „gest de solidaritate” cu angajații din sistemul medical și alte categorii de cetățeni afectați de criza pandemică.

Facilitățile pentru foștii șefi de stat au fost aprobate în 2016 și prevăd că ex-președinții beneficiază, după expirarea mandatului, timp de 4 ani, de mașină, pază, birou și asistent personal, iar cheltuielile suportate de bugetul de stat pentru aceste lucruri se ridică la circa jumătate de milion de lei anual.

Totodată, foștii șefi de stat beneficiază de pensii, asistență medicală gratuită, tratament balneo-sanatorial gratuit și de imunitate diplomatică.

Propunerea lui Igor Grosu a fost susținută de 39 de deputați, număr insuficient pentru a include subiectul pe ordinea de zi a Parlamentului.

Amintim că o asemenea inițiativă a fost aprobată de Guvernul condus de Maia Sandu încă pe 30 august 2019. Proiectul propunea anularea garanțiilor sociale suplimentare acordate persoanelor ce au ocupat funcția de președinte al Republicii Moldova, pe care le-a promovat guvernarea democrată în anul 2016, adică acordarea unui birou, asistent și mașină personală.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte