GRAV // Transnistrenii instalează ILEGAL posturi mobile de „grăniceri” și „vamale” la Varnița: Reacția Delegației de la Chișinău în CUC


În doar câteva zile, în perioada 18 - 22 ianuarie curent, transnistrenii au amplasat ilegal așa-numite posturi mobile de „grăniceri” și „vamale”, la intersecția unor străzi ce separă orașul Tighina de satul Varnița, dar și la stația de cale ferată Tighina-2.
Delegația R. Moldova în Comisia Unificată de Control (CUC) a calificat aceste fapte ca fiind „încălcări grave”, dezvăluind și un „joc” inacceptabil din partea transnistrenilor.
„De fiecare dată când reprezentantul militar din partea Republicii Moldova în Comandamentul Militar Întrunit al Forțelor Mixte de Pacificare solicită deplasarea la fața locului a observatorilor militari ai tuturor părților pentru fixarea încălcării în modul stabilit, reprezentantul Tiraspolului tergiversează intenționat acest proces, oferind posibilitate structurilor de forță transnistrene să-și retragă „posturile” înainte de a fi supuse documentării de către toate componentele formatului de pacificare. Astfel, abuzurile, deși constatate de partea moldovenească, au rămas neincluse în raportul săptămânal al Comandamentului Militar Întrunit. Din acest motiv, Delegația Republicii Moldova, adoptând o poziție categorică, a refuzat aprobarea raportului privind situația în Zona de Securitate considerându-l incomplet”, se arată într-un comunicat de presă al Delegației noastre în CUC.
Aceeași sursă susține că reprezentantul structurilor de forță transnistrene nu a negat la ședința de ieri a CUC existența unor astfel de posturi mobile și nu a exclus alte asemenea situații pe viitor.
„Cazurile descrise constituie încă o dovadă a ineficienței procedurilor actuale de monitorizare a Zonei de Securitate, fiind necesară o îmbunătățire a acestora, însă propunerile și cerințele formulate de partea moldovenească nu au fost susținute de către conducătorii delegațiilor regiunii transnistrene și cea a Federației Ruse”, acuză reprezentanții Chișinăului în CUC.









































































