11:48:25 25.04.2025
Stiri

Suplimentele la pensii vor putea fi ridicate de săptămâna viitoare

Social 01.05.2013 17:33 Vizualizări1171
Suplimentele la pensii vor putea fi ridicate de săptămâna viitoare
Majoritatea pensionarilor din republică pot ridica, începând cu 1 mai, suplimente la pensie. De majorare beneficiază persoanele cu pensii mai mici de 1300 de lei. Oamenii vor putea să-și ia banii pentru lunile aprilie și mai începând cu săptămâna viitoare.

Beneficiarii de pensii de invaliditate vor primi lunar un adaos financiar cuprins între 50 și 90 de lei. Pensionarii din rândul militarilor, polițiștilor și corpului de comandă vor primi pensii mai mari cu 17,1%, iar persoanele care au avut de suferit de pe urma catastrofei de la Cernobîl vor beneficia de o majorare de 15 la sută.

Premierul interimar Iurie Leancă a cerut instituțiilor responsabile să facă tot posibilul ca beneficiarii să primească banii la timp, iar Casa Națională de Asigurări Sociale să lanseze o campanie de informare privind modificările efectuate de Guvern.

”Imediat ce vor fi făcute rectificări la buget, sper să facem asta în două-trei zile, cetățenii trebuie să poată beneficia nu doar de pensia indexată, ci și de aceste suplimente. Plata să fie la timp și bănuiesc că e nevoie și de o campanie de informare, cine și de ce suplimente beneficiază astfel încât să nu fie spațiu nici pentru întrebări nici pentru speculații”, a punctat Iurie Leancă la ședința Guvernului din 30 aprilie.

Potrivit datelor oficiale, în Republica Moldova sunt aproximativ 668 de mii de pensionari. Peste 87 la sută au pensii sub 1300 de lei.
Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
21.12.2013 13:09 2964 Pensie amară
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte