HARTA locurilor din republică unde îți găsești cel mai UȘOR de muncă


De la începutul anului curent şi până în prezent, în R. Moldova au fost înregistraţi 34 572 de şomeri, dintre care 16 977 sunt femei. Tot în aceeaşi perioadă au fost înregistrate 32 740 de locuri vacante, iar 12 684 de şomeri şi-au găsit un serviciu.
La sfârşitul lunii septembrie, în baza de date a Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) erau în evidență 8,3 mii locuri de muncă vacante şi 21,3 mii şomeri, concurența la un loc de muncă vacant fiind de trei şomeri.
O discrepanță între cerere şi ofertă pe piaţa muncii se atestă în aspect de medii rural şi urban. Din numărul total de șomeri (21262 persoane) aflaţi la evidenţă la sfârşitul lunii trecute, 70 la sută erau din localităţile rurale, iar locurile de muncă vacante în acest sector constituia 13% din numărul total de locuri vacante (8330 locuri vacante). Astfel, la un loc vacant în mediul rural concurau, în medie, 14 şomeri, pe când în mediul urban un șomer.
O situație mai echilibrată se înregistrează în agențiile Chişinău, Cahul, Ialoveni, Orhei, Bălți, Strășeni, Basarabeasca, Călărași, Nisporeni, Leova și Cimișlia, unde concurența la un loc de muncă vacant este de 1–2 șomeri. Un dezechilibru mai accentuat s-a atestat în agențiile Glodeni și Criuleni, unde la un loc de muncă concurau 24 şi 26 şomeri.
Meseria cea mai solicitată pe piața muncii rămâne a fi cea de cusător, pentru care numărul de locuri vacante a constituit 20 la sută din numărul total de locuri vacante. Urmează muncitorii auxiliari, asistenţii medicali, bucătarii, vânzătorii de produse nealimentare, hamalii şi chelnerii.









































































