02:42:58 10.03.2025
Stiri

Un membru al unei instituții de stat s-a alăturat protestatarilor. Aduce acuzații GRAVE

Politică 04.10.2015 14:21 Vizualizări5481
Un membru al unei instituții de stat s-a alăturat protestatarilor. Aduce acuzații GRAVE

Membrul Comisiei Electorale Centrale, Ștefan Urâtu, a venit la protestul Platformei „DA” din centrul capitalei și chiar a făcut declarații scandaloase de pe scenă.

Urâtu a spus că-i pare rău că cei pe care poporul i-a adus la guvernare în 2009 nu vor acum să apară în fața cetățenilor și i-a îndemnat pe alți funcționari publici „să lupte cu această caracatiță de la guvernare”.

Membrul Comisiei Electorale a declarat tranșant că alegerile parlamentare din noiembrie 2014 au fost fraudate. „Nu este prima dată când spun acest lucru. Am spus-o și la ședințele publice ale CEC-ului. Am încercat să caut dreptatea prin instanțele de judecată și Procuratură. De la 16 iulie stau cererile mele la Procuratură”, afirmă Urâtu.

Unul dintre liderii Platformei „DA”, Vasile Năstase, i-a mulțumit lui Urâtu că a avut curajul să declare că alegerile au fost fraudate.

Amintim că Ștefan Urâtu a fost singurul membru al Comisiei Electorale Centrale care în toamna anului trecut a avut o opinie separată și a votat împotriva înlăturării partidului lui Renato Usatîi din cursa electorală.

Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte