Rusia respinge propunerile SUA privind Ucraina și cere revizuiri fundamentale în negocierile de pace


Rusia nu poate accepta propunerile actuale ale SUA pentru a pune capăt războiului din Ucraina, deoarece acestea nu iau în considerare problemele pe care Moscova le consideră esențiale, a declarat adjunctul ministrului rus de externe, Serghei Riabkov. Acesta a subliniat că discuțiile dintre SUA și Rusia sunt blocate, având în vedere diferențele semnalate de președintele Vladimir Putin, care a afirmat că propunerile SUA necesită revizuiri.
Comentariile lui Riabkov vin pe fondul unei tensiuni crescânde cu președintele american Donald Trump, care devine nerăbdător cu privire la ceea ce percepe drept întârzierea Moscovei în ajungerea la un acord de pace. Trump a declarat recent că este nemulțumit de Putin și a sugerat posibile sancțiuni împotriva țărilor care achiziționează petrol rusesc, dacă Moscova continuă să blocheze acordurile de pace.
Riabkov, expert în relațiile dintre SUA și Rusia, a menționat că deși Moscova tratează serios propunerile americane, nu le poate accepta în forma lor actuală. "Nu există, din câte observăm, nicio abordare a cererilor noastre principale, mai exact rezolvarea problemelor fundamentale care au dus la acest conflict. Această problemă trebuie depășită", a afirmat Riabkov într-un interviu acordat revistei ruse "Afaceri internaționale".
Putin a insistat ca Ucraina să renunțe la ambiția de a adera la NATO, să permite Rusiei controlul asupra a patru regiuni ucrainene disputate și să reducă dimensiunea armatei sale, cereri pe care Kievul le consideră echivalente cu capitularea.
Întrebat despre comentariile recente ale lui Trump, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Moscova "continuă contactele cu partea americană". "Subiectul este foarte complex și necesită eforturi suplimentare semnificative", a subliniat Peskov.
Mai mult, Rusia a menționat că respectă pe deplin moratoriul negociat de SUA privind atacurile asupra instalațiilor energetice din Ucraina. Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a informat că ministrul apărării, Andrei Belousov, l-a informat pe Putin despre presupuse încălcări ucrainene, în cadrul unei întâlniri a Consiliului de Securitate al Rusiei, și că Rusia a trimis o listă cu aceste încălcări consilierului american pentru securitate națională, Mike Waltz.
Până recent, Trump a adoptat o abordare mai conciliantă față de Rusia, ceea ce a stârnit îngrijorarea aliaților europeni pe măsură ce acesta încearcă să negocieze sfârșitul conflictului din Ucraina, aflat acum în al patrulea an. Totuși, sub presiunea liderilor europeni, precum președintele Finlandei, Trump a adoptat în ultimele zile o poziție mai fermă.



































































