13:40:42 13.03.2025
Stiri

Rusia are un nou FAVORIT pentru funcția de președinte al României, pe care l-a anunțat înainte ca Georgescu să fie exclus din cursă. Dughin, ideologul lui Putin, amenință România cu război civil: „Poate că Simion...”

Actualitate 13.03.2025 09:27 Vizualizări620
Rusia are un nou FAVORIT pentru funcția de președinte al României, pe care l-a anunțat înainte ca Georgescu să fie exclus din cursă. Dughin, ideologul lui Putin, amenință România cu război civil: „Poate că Simion...”

Alexandr Dughin, ultranaționalist și susținător al imperialismului rus, precum și ideolog al lui Vladimir Putin, propune de la Moscova o teorie controversată: un posibil război civil în România.

Cauza invocată este invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu. În cadrul unei intervenții la radioul asociat cu Kremlinul, Dughin îl susține pe George Simion, care a anunțat deja că va candida pentru Cotroceni, scrie antena3.ro.

„Poate că Simion, un susținător al lui Georgescu, care are doar un partid de politică conservatoare, poate că va accentua, va acumula acest sprijin al populației în jurul lui”, a spus Alexandr Dughin.

Interviul a fost publicat marți, 11 martie, înainte de decizia Curții Constituționale a României și înainte ca George Simion să-și declare candidatura pentru cea mai înaltă funcție în Statul Român, precum și după protestele violente din Centrul Vechi al Capitalei.

„Acolo încep tulburări populare serioase. Și nu putem exclude că totul va duce de fapt la un nou război civil. (...) Așadar, cum se vor desfășura evenimentele, nu știu. Dar poziția noastră, mi se pare mie, ar trebui să fie evidentă. Este evident că Rusia cu siguranță nu ar trebui să-i sprijine pe uzurpatorii puterii din Bucureștiul modern.

Un mesaj perceput ca o amenințare, provenind direct de la ideologul lui Vladimir Putin, dezvăluie cine beneficiază de sprijinul Moscovei. În plus, Dughin face o comparație între situația din România și cea din Ucraina.

„Ei (n.red. clasa politică de la București) și-au pierdut orice legitimitate, la fel ca Zelenski. E adevărat că noi nu avem instrumente de influență, dar dacă am avea, bineînțeles că ar trebui să-i sprijinim (n.red. pe așa-zișii suveraniști). Cred că e clar oricum, da, Moscova în acest sens nu se schimbă”, a spus ideologul.

Semnalele transmise de Alexandr Dughin apar după o serie de declarații oficiale din partea autorităților ruse, care au exprimat sprijin pentru Georgescu, într-un context în care alegerile libere nu au mai avut loc în Federația Rusă de peste două decenii.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte