03:44:54 21.09.2024

România, tot mai aproape de optimile de la EURO-2024, după ce Italia a reușit să egaleze Croația în minutul 90+8. Cum se califică ,,tricolorii" în optimi de pe locul trei

Actualitate 25.06.2024 09:14 Vizualizări1952 Autor: ZiarulNational

Reprezentativa Italiei, campioana europeană en-titre, a reuşit o calificare in extremis în optimile Euro-2024, după ce a remizat, scor 1-1, cu Croaţia, luni seară, în grupa B. Golul egalizator şi al calificării italienilor a fost marcat în minutul 90+8.

În minutul 53, Croaţia a primit un penalti, acordat după un henţ în careu şi după consultarea VAR. Luka Modric a executat, dar Gigi Donnarumma a respins.

Însă, după nici un minut, Luka Modric a adus Croaţia în avantaj cu un şut cu stângul.

Însă Italia a egalat în minutul 90+8 prin Matteo Zaccagni.

În celălalt meci al grupei B, Spania a trecut de Albania, scor 1-0, prin golul marcat de Ferran Torres, în minutul 13.

În urma acestor rezultate, Spania a câştigat grupa, cu 9 puncte, urmată de Italia, cu 4 puncte, Croaţia, cu 2 puncte, şi Albania, cu un punct.

Spania şi Italia s-au calificat în optimi, în timp ce Croaţia este nevoită să aştepte celelalte rezultate din grupe, iar Albania a fost eliminată.

Pentru România, vestea cea mare e faptul că, dacă nu va pierde cu Slovacia la o diferență de peste patru goluri, iar Belgia va învinge Ucraina, atunci echipa noastră e calificată matemtic în optimi chiar și de pe locul 3.

În acest caz, România (cu golaveraj 3-2) ar fi sigură că depășește în clasamentul echipelor de pe locul 3 atât Croația (2 puncte), cât și Ungaria (3 puncte, golaveraj 2-5).

20.09.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Doriți să fiți legat...

16.09.2024 09:17 Nicolae Negru Nicolae Negru // Rusia Sfântă crimina...

13.09.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Secăreanu, cu musca ...