13:37:43 23.04.2025
Stiri

Promisiunea VAGĂ obținută de Dodon la Moscova, dar nu din partea lui Putin: „R. Moldova și Rusia vor relua negocierile privind acordarea împrumutului de 200 de milioane de euro pentru susținerea economiei moldovenești”

Actualitate 25.06.2020 14:18 Vizualizări2031
Promisiunea VAGĂ obținută de Dodon la Moscova, dar nu din partea lui Putin: „R. Moldova și Rusia vor relua negocierile privind acordarea împrumutului de 200 de milioane de euro pentru susținerea economiei moldovenești” Facebook

Președintele Igor Dodon susține că a avut o întrevedere scurtă cu Vladimir Putin la Moscova, însă anunță că a discutat cu șeful-adjunct al administrației prezidențiale, reprezentant special al președintelui Federației Ruse pentru dezvoltarea relațiilor comercial-economice cu R. Moldova, Dmitri Kozak, despre reluarea negocierilor privind împrumutul de 200 de milioane de euro.

„După un scurt schimb de opinii cu președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, despre dinamica relațiilor bilaterale moldo-ruse, am continuat să discut problemele existente mai detaliat cu Dmitri Kozak. În rezultatul dialogului pe marginea celor mai importante subiecte din agenda bilaterală, am ajuns la următoarele înțelegeri: R. Moldova și Rusia vor relua negocierile privind acordarea împrumutului de 200 de milioane de euro pentru susținerea economiei moldovenești. În zilele următoare, guvernele celor două state vor conveni asupra procedurilor ce urmează a fi întreprinse în această direcție”, a declarat astăzi Igor Dodon, prin intermediul unei postări pe Facebook.

De asemenea, Igor Dodon spune că, la solicitarea sa, Federația Rusă a acceptat să prelungească înlesnirile pentru livrările fără taxe vamale ale mărfurilor moldovenești: „Aceasta înseamnă că, începând cu 1 iulie curent, fructele, legumele, conservele și produsele vinicole din Moldova vor fi livrate pe piața rusă fără taxe vamale, ceea ce va permite producătorilor moldoveni să economisească cel puțin 20-25 de milioane de euro pe an”.

Părțile au convenit să soluționeze problema emiterii autorizațiilor („permiselor”) pentru tranzitul mărfurilor din R. Moldova către Federația Rusă, prin Ucraina.

Igor Dodon a mai adăugat că Rusia „va analiza” posibilitatea de a oferi asistență umanitară sub formă de combustibil diesel pentru întreprinderile agricole care au suferit în urma secetei din anul curent.

„Au mai fost discutate cu partea rusă mai multe chestiuni legate de măsurile de consolidare a încrederii, precum și alte aspecte ale avansării procesului de reglementare a conflictului transnistrean”, a conchis Dodon.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
22.04.2025 14:46 922 Dolarul american se prăbușește

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte