10:06:12 09.09.2024

PROGRAM // Încă patru sportivi din R. Moldova au ajuns la Paris pentru a participa la Jocurile Olimpice: Când vor concura Irina Rîngaci, Radu Lefter, Mariana Drăguțan și Valentin Petic

Actualitate 02.08.2024 11:00 Vizualizări2030 Autor: Ziarul National

Sportivii Armatei Naționale Irina Rîngaci, Radu Lefter, Mariana Drăguțan și Valentin Petic au ajuns la Paris și să pregătesc să intre în competiție la lupte libere.

Cei patru sportivi vor concura la Jocurile Olimpice de la Paris începând cu data de 5 august.

*Irina Rîngaci: luni, 5 august, ora 16:00;

*Mariana Drăguțan: miercuri, 7 august, ora 12:30;

*Valentin Petic: miercuri, 7 august, ora 12:30;

*Radu Lefter: sâmbătă, 10 august, ora 12:30.

CITIȚI și R. Moldova, în TOP 10 la nivel MONDIAL în privința premiilor acordate sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice. O țară acorda 760 000 de dolari pentru medalia de AUR, în timp ce R. Moldova - 171 000 de dolari

Menționăm că R. Moldova a câștigat până acum două medalii de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris.

Judocanul Denis Vieru a cucerit prima medalie pentru R. Moldova, după ce l-a învins în finala mică de la categoria de 66 kg pe francezul Walide Khyar.

Adil Osmanov a cucerit bronzul olimpic, după ce l-a învins pe italianul Manuel Lombardo, campion european în 2021 și dublu vicecampion mondial, în finala mică de la categoria de 73 kg.

06.09.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // „Ouăle” serviciilor ...

02.09.2024 09:37 Nicolae Negru Nicolae Negru // O nouă șansă istoric...

30.08.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mândria de cobai