20:47:47 02.04.2025
Stiri

Preşedintele Microsoft: China ajunge din urmă Occidentul în materie de tehnologie

Actualitate 14.11.2024 12:03 Vizualizări2534
Preşedintele Microsoft: China ajunge din urmă Occidentul în materie de tehnologie

Brad Smith, preşedintele şi vicepreşedintele Microsoft, a transmis că Occidentul ar trebui să fie prudent în evaluarea progresului tehnologic al Chinei, sugerând că această ţară ”în multe privinţe” este aproape sau chiar recuperează decalajul faţă de SUA şi Europa, transmite CNBC.

La conferinţa Web Summit din Lisabona, el a menţionat că cei care nu vizitează frecvent China ar putea să subestimeze progresul tehnologic realizat acolo.

Competiţia tehnologică dintre China şi SUA a fost intensificată în ultimii ani, pe fondul tensiunilor şi al sancţiunilor comerciale impuse de SUA. Recent, Huawei a lansat un smartphone care pare să utilizeze tehnologie avansată de cipuri, reuşind să surprindă piaţa şi să provoace speculaţii privind o posibilă avansare tehnologică, citează news.ro.

Smith a sugerat că firmele din SUA şi Europa ar trebui să colaboreze pentru a impulsiona economiile şi pentru a aduce inovaţii tehnologice, precum inteligenţa artificială, la nivel global.

El a subliniat că relaţiile comerciale şi transferurile tehnologice între SUA şi China ar putea deveni mai dificile în contextul tranziţiei politice din SUA între administraţia lui Joe Biden şi cea a preşedintelui ales, Donald Trump.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte