18:15:38 02.04.2025
Stiri

Prejudiciul cauzat de demnitarii care au decis concesionarea AEROPORTULUI se ridică la aproape 400 de milioane de lei: Procuratura Anticorupție a terminat urmărirea penală pe numele a opt persoane publice, inclusiv al unui fost premier

Actualitate 09.03.2023 10:40 Vizualizări3273
Prejudiciul cauzat de demnitarii care au decis concesionarea AEROPORTULUI se ridică la aproape 400 de milioane de lei: Procuratura Anticorupție a terminat urmărirea penală pe numele a opt persoane publice, inclusiv al unui fost premier

Opt persoane publice și cu funcții de demnitate publică, inclusiv un fost premier (Iurie Leancă) și un fost ministru al Economiei (Valeriu Lazăr), sunt puși sub învinuire în dosarul care vizează concesionarea Aeroportului Internațional Chișinău.

Procuratura Anticorupție a anunțat astăzi că a terminat urmărirea penală pe un alt segment al investigației ce vizează concesionarea Întreprinderii de Stat Aeroportul Internațional Chișinău, iar prejudiciul calculat depășește suma de 392 de milioane de lei.

CITIȚI și Experții care au analizat contractele de concesiune a Aeroportului și privatizare a companiei „Air Moldova” recomandă Comisiei parlamentare de anchetă REZILIEREA acestora, pentru că ar fi ILEGALE

Investigația s-a concentrat pe acțiunile ilegale ale persoanelor publice și de demnitate publică la concesionarea Aeroportului Internațional Chișinău.

CITIȚI și DEZVĂLUIRI: Cine i-a făcut lui Ilan Șor CADOU Aeroportul Internațional Chișinău: „Genial!”

„În cadrul cauzei penale au fost puși sub învinuire în comiterea abuz infracțiunii prevăzute de art. 327 alin. (3) din Codul penal (abuz de serviciu) opt persoane publice și cu funcții de demnitate publică și anume: un fost prim ministru al Republicii Moldova, un fost ministru al Economiei, un fost director al Agenției Proprietății Publice, un fost director adjunct al Agenției Proprietății Publice, un fost șef adjunct al Direcției din cadrul Agenției Proprietății Publice, un fost director general interimar al ÎS Aeroportul Internațional Chișinău, un fost director financiar al ÎS Aeroportul Internațional Chișinău, șef al serviciului analiză economică al ÎS Aeroportul internațional Chișinău”, enumeră Procuratura într-un comunicat de presă.

CITIȚI și VIDEO // Replica Maiei Sandu la adresa celor care spun că a votat pentru CONCESIONAREA Aeroportului Internațional Chișinău

În scopul recuperării prejudiciului cauzat, Procuratura Anticorupție în comun cu Agenția pentru Recuperarea Bunurilor Infracionale au aplicat sechestru pe bunurile și activele învinuiților în sumă de peste 28,72 de milioane de lei.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte