03:47:06 21.09.2024

Actualitate 08.07.2024 15:58 Vizualizări4933 Autor: Ziarul National
Poziția UEFA, după ce 350 000 de oameni au cerut rejucarea meciului Spania - Germania. Englezii au anunțat ce urmează Profimedia

Nemții nu pot accepta că au părăsit turneul final pe care îl organizează în faza sferturilor și contestă faza din minutul 106, când Marc Cucurella, aflat în propriul careu, a blocat cu mâna un șut al lui Jamal Musiala (FOTO în galeria de mai sus).

UEFA nu a reacționat oficial, însă presa internațională scrie că forul european consideră că Anthony Taylor a luat decizia corectă.

„UEFA este mulțumită cu decizia luată în cazul lui Cucurella, în timpul meciului Spaniei cu Germania, de la EURO 2024”, au titrat jurnaliștii de la New York Times.

„UEFA consideră că a fost luată decizia corectă, pentru că, potrivit regulamentului arbitrilor publicat înaintea turneului final, mâna lui Cucurella nu se afla într-o poziție nenaturală în momentul în care a fost atinsă. Deși Antony Taylor și Stuart Attwell, arbitrul VAR, au fost criticați pentru că nu au dorit să revadă incidentul, UEFA este muluțumită că situația a fost evaluată corect și procedura af ost urmată întocmai”, mai scrie sursa citată de Digisport.ro.

Englezii de la Daily Mail au subliniat și ei că expertul ESPN, Dale Johnson, a explicat că Anthony Taylor a luat decizia corectă.

„Evident, această petiție nu va avea nicun rezultat, iar UEFA nu va interveni în niciun fel. Spania va juca marți semifinala cu Franța. În ciuda frustrării germanilor, editorul ESPN Dale Johnson a afirmat că Anthony Taylor a procedat corect”, au concluzionat englezii.

La finalul partidei s-a jucat pe „MHP Arena”, din Stuttgart, s-a petrecut un moment emoționant, care a făcut mai apoi înconjurul lumii.

Internaționalul german a fost salutat de toți fotbaliștii din naționala spaniolă. Mai mult, jucătorii s-au aliniat pentru a-l saluta pe Kroos.

Tabloul semifinalelor de la EURO 2024

Spania - Franța este prima semifinală de la EURO 2024, care se joacă marți, de la ora 22:00, la Munchen. Miercuri, de la aceeași oră, pe stadionul din Dortmund, are loc partida dintre Anglia și Olanda.

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024 după ce a trecut de țara gazdă, Germania, scor 2 - 1 după 120 de minute de joc. Golul decisiv a fost marcat de Mikel Merino târziu, în minutul 119.

Franța, schimb, a trecut de Portugalia după executarea loviturilor de departajare. A fost 0 - 0 în 120 de minute de joc.

Olanda este singura dintre cele patru semifinaliste care a obținut calificarea după 90 de minute. A fost condusă cu 1 - 0 de Turcia, dar a revenit și s-a impus cu 2 - 1.

Anglia, adversara din semifinală, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Elveția.

20.09.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Doriți să fiți legat...

16.09.2024 09:17 Nicolae Negru Nicolae Negru // Rusia Sfântă crimina...

13.09.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Secăreanu, cu musca ...