Opoziția pierde lupta împotriva ministrului infrastructurii: Moțiunea a fost respinsă de Parlament


Parlamentul nu a aprobat moțiunea simplă privind politicile Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Doar 18 deputați și-au exprimat votul în favoarea acesteia. Conform unui comunicat din partea legislativului, moțiunea a fost propusă de 24 de deputați ai fracțiunii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor. Autorii au invocat motive precum gestionarea defectuoasă a domeniilor aflate în responsabilitatea ministerului și lipsa acțiunilor concrete care să răspundă provocărilor actuale.
S-au evidențiat și abaterile de la termenele stabilite în implementarea proiectelor naționale importante. A fost menționată aprovizionarea cu apă și sanitație, precum și infrastructura rutieră de interes național și internațional. Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, a subliniat progresele importante înregistrate în perioada 2022–2024. El a prezentat realizările esențiale pentru dezvoltarea comunităților.
Conform ministrului, prin programul „Satul European I” au fost alocate 1,7 miliarde de lei pentru finalizarea a 495 de proiecte. De asemenea, au fost reabilitați peste 576 de kilometri de drumuri cu finanțare externă și extinse 837 de kilometri de rețele de apă, alături de 180 de kilometri de rețele de canalizare. Aproximativ 160 de mii de cetățeni au fost conectați la apă potabilă, iar în jur de 129 de mii, pentru prima dată, la sistemul de canalizare.
Prin Fondul Rutier, s-au reabilitat peste 600 de kilometri de drumuri, cu investiții totale de 2,8 miliarde de lei. Totodată, s-au realizat 435 de kilometri de iluminat public stradal și au fost modernizate 197 de instituții sociale și educaționale. În plus, 40 de mii de gospodării din 27 de raioane vor fi conectate la apă și canalizare prin proiecte regionale în desfășurare la Ungheni, Cahul, Râșcani, Soroca, Edineț, Comrat, Florești, Călărași etc.
Ministrul a mai evidențiat că programul „Satul European Expres” a lansat 380 de proiecte de dezvoltare locală, iar prin „Satul European II” se află în faza activă de implementare sau contractare mai mult de 800 de proiecte. Anterior, au fost respinse moțiuni similare al opoziției împotriva ministrului educației, Dan Perciun, și ministrului sănătății, Ala Nemerenco. Conform Regulamentului Parlamentului, o moțiune simplă poate fi inițiată de cel puțin 15 deputați și este adoptată cu votul majorității deputaților prezenți.









































































