15:24:28 14.10.2024
Stiri

Naționala de fotbal a R. Moldova, ÎNFRÂNGERE dureroasă în Malta. Echipa noastră riscă să rateze promovarea în Liga C din Liga Națiunilor, iar Cleșcenco dă vina și pe jucători: „Atunci când începi să numeri punctele care ne-ar asigura promovarea..."

Actualitate 14.10.2024 09:52 Vizualizări367 Autor: ZiarulNational
Naționala de fotbal a R. Moldova, ÎNFRÂNGERE dureroasă în Malta. Echipa noastră riscă să rateze promovarea în Liga C din Liga Națiunilor, iar Cleșcenco dă vina și pe jucători: „Atunci când începi să numeri punctele care ne-ar asigura promovarea... fmf.md

Echipa națională de fotbal a R. Moldova a pierdut duminică-seară cu Malta, scor 0-1, cel de-al treilea meci din grupa D2 a Ligii Națiunilor și riscă să rateze promovarea în Liga C. Selecționerul Sergiu Cleșcenco crede că echipa sa se vedea deja câștigătoarea grupei, iar din această cauză meciul decisiv de la Valletta a fost pierdut.

După 2-0 în meciul tur de la Chișinău cu Malta, „tricolorii" aveau nevoie de cel puțin un egal pentru a fi siguri de promovare în Liga C. Echipa noastră putea să tranșeze partida și calificarea în Liga C din prima repriză, atunci când au avut cel puțin două ocazii de a marca.

Mult mai motivați, maltezii au reușit să echilibreze jocul și au împins jocul în jumătatea noastră. Cu mult noroc, „tricolorii” au reușit să respingă atacurile gazdelor. Totuși, în minutul 85, Vladislav Baboglo a fost neglijent și a comis un falult în fața porții, într-o situație în care putea să împingă balonul în afara terenului.

Maltezii au marcat din penalty în minutul 87 și mai aveau nevoie de un gol pentru a fi în condiții egale cu R. Moldova înaintea ultimei etape. În prelungirile partidei, în minutul 90+4, maltezii au mai beneficiat de un penalty, după ce un jucător de-al nostru a jucat balonul cu mâna. Din fericire pentru noi, Teddy Teuma a ratat lovitura de la 11 metri.

Sergiu Cleșcenco recunoaște că echipa sa a fost copleșită de importanța momentului.

„Din păcate, atunci când înainte de un meci, toți, inclusiv echipa, încep să numere punctele care ne-ar asigura promovarea și cred că un egal ar fi suficient... Practica ne demonstrează contrariul. Așa s-a întâmplat și astăzi. Malta a meritat victoria. Au arătat dorință, viteză și o mai bună coordonare pe teren. Ne-au depășit la multe capitole. Dacă în prima repriză am fost activi în atac, în repriza a doua, după schimbări, lucrurile nu au mers așa cum ne-am dorit. Urmează meciul decisiv cu Andorra. Știm că nu va fi ușor, mai ales după experiența de la Chișinău”, a declarat Sergiu Cleșcenco pentru fmf.md.

Naționala noastră are nevoie doar de victorie cu Andorra pe 16 noiembrie curent, pentru ca să termine grupa D2 pe primul loc. Și Malta urmează să joace cu Andorra, doar că pe teren propriu. Naționala noastră e în avantaj față de Malta, deoarece a câștigat meciul de acasa cu 2-0, iar în deplasare a pierdut cu 0-1.