Natalia Gavrilița le cere noilor miniștri să fie „pe JUMĂTATE procurori” în primele luni de activitate: „Cei care FURĂ - dați AFARĂ”


Premierul le-a cerut astăzi noilor miniștri să fie, în primele luni de activitate, „pe jumătate miniștri și pe jumătate procurori”.
„Pe mine și pe cetățeni ne interesează care sunt schemele prin care au fost delapidate sume din ministerele voastre și din instituțiile subordonate. Vă rog foarte mult să verificați toate contractele de achiziții din ultima perioadă și să ne informați care au fost firmele abonate la achiziții, care achiziții vi se par dubioase fie la etapa concursului, fie la prețul produselor sau serviciilor prestate. Mă interesează cine sunt oamenii din minister sau din domeniu care au intermediat sau au beneficiat de pe urma schemelor de delapidare”, a declarat Gavrilița în debutul ședinței de astăzi a Guvernului.
Premierul a afirmat că este nevoie de acest efort pentru a opri „abuzurile și irosirea banilor publici”, precum și pentru a „înlătura rețelele care parazitează pe spatele bugetului”.
Totodată, angajările în ministere vor fi făcute pe bază de meritocrație și integritate.
„Vin vremurile bune pentru funcționarii care lucrează și nu pentru cei care fură. (...) Mesajul este foarte simplu: cei care fură - dați afară, cei care lucrează - promovați și apreciați”, a adăugat Natalia Gavrilița.









































































