14:03:01 31.03.2025
Stiri

Maia Sandu inspiră tinerii să se implice activ în drumul european al Moldovei, într-o sesiune de dialog la Președinție

Actualitate 28.03.2025 20:27 Vizualizări1006
Maia Sandu inspiră tinerii să se implice activ în drumul european al Moldovei, într-o sesiune de dialog la Președinție

Președinta Maia Sandu a primit la Biblioteca prezidențială un grup de tineri care au participat la a doua ediție a inițiativei "Model European Union Moldova". Peste 100 de tineri din diferite raioane ale țării au discutat cu șefa statului despre subiecte precum participarea civică a tinerilor, aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană și importanța combaterii dezinformării.

În cadrul dialogului, Președinta Maia Sandu a accentuat rolul esențial al implicării tinerilor în procesele decizionale ale țării și în drumul european al Republicii Moldova. Tinerii prezenți și-au manifestat interesul activ pentru viitorul țării, adresând întrebări Președintei legate de reformele în educație, oportunitățile de muncă, protejarea democrației și integrarea europeană a țării.

"Model European Union" reprezintă o inițiativă de simulare a procesului decizional din cadrul celor mai importante instituții europene. Prin asumarea unor roluri de europarlamentari, comisari europeni, consilieri politici și jurnaliști într-un cadru care reproduce structura instituțiilor europene, participanții au ocazia să înțeleagă modul în care se iau deciziile în Parlamentul European. Inițiativa, aflată la a doua sa ediție, este susținută financiar de Uniunea Europeană și Ministerul Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare, în cadrul proiectului "EU4Youth: Implicarea și Abilitarea Tinerilor."

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte