09:58:47 23.04.2025
Stiri

Încă două cămine studențești din Chișinău, reparate capital: Investiții de 3,6 milioane de euro

Actualitate 10.12.2024 14:23 Vizualizări1704
Încă două cămine studențești din Chișinău, reparate capital: Investiții de 3,6 milioane de euro
Poză simbol

Căminul studențesc nr.5 de la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău (str. Suceava 154/2) și căminul nr. 2 al Universității de Stat din Moldova (str. Tighina 2) vor fi reparate capital.

Lucrările de reparație vor demara la începutul lunii martie a anului viitor și vor dura între 6 și 9 luni, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC).

Investițiile se ridică la 3,6 milioane de euro, bani alocați de Banca Mondială în cadrul Proiectului „Învățământul Superior din Moldova”, implementat de MEC.

Ministerul Educației și Cercetării a lansat deja procedura de achiziție a lucrărilor de renovare a acestor cămine, care prevede replanificarea tuturor încăperilor, reconstrucția acoperișului și construcția unui nou sistem de ventilare.

De asemenea, vor fi înlocuite toate rețelele interioare de încălzire, electricitate și de semnalizare, precum și modernizate rețelele edilitare de apă și canalizare.

Menționăm că, în ultimii ani, au fost renovate încă cinci cămine studențești, investițiile depășind 22 de milioane de lei: căminul nr. 8 al UTM; căminul nr. 2 al ASEM; căminul nr. 4 al UPS „Ion Creangă”; căminul studențesc nr. 1 al USM; căminul „Olimp” al Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
22.04.2025 14:46 874 Dolarul american se prăbușește

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte