Igor Dodon mai vrea să fie ANULATE și alte hotărâri ale Curții Constituționale: Hotărârea care-l deranjează cel mai mult


Președintele Igor Dodon este convins că în timpul apropiat va fi modificată componența Curții Constituționale, iar după ce va fi realizat acest lucru vor fi revizuite și alte hotărâri ale Înaltei Curți, mai puțin cea prin care s-a stabilit ca șeful statului să fie ales prin vot direct.
Oficialul a declarat într-un interviu pentru „Rossiyskaia Gazeta” că ar trebui de revizuit hotărârea prin care președintele este suspendat temporar din funcție, în cazul în care refuză să promulge și a doua oară unele legi adoptate de Parlament.
„Cred că în timpul apropiat va apărea o nouă componență a Curții Constituționale și vor fi anulate toate deciziile care au fost luate și care au creat această practică”, a precizat Igor Dodon.
Amintim că președintele Igor Dodon a fost suspendat din funcție de cinci ori, după ce a refuzat să promulge mai multe legi, inclusiv construcția Ambasadei SUA pe terenul fostului Stadion Republican, sărbătorirea pe 9 mai a Zilei Europei, Legea antipropagandă, dar și reforma de la Departamentul Trupelor de Carabinieri.









































































