00:32:12 19.04.2025
Stiri

FOTO, VIDEO ZdG: Președintele celui mai SĂRAC stat din Europa, vacanțe de LUX în ultimii ani în Maldive, insulele Seychelles, Dubai sau pe malul Mării Egee

Social 16.01.2020 12:43 Vizualizări19873
FOTO, VIDEO ZdG: Președintele celui mai SĂRAC stat din Europa, vacanțe de LUX în ultimii ani în Maldive, insulele Seychelles, Dubai sau pe malul Mării Egee ZdG
Igor Dodon, Galina Dodon și Igor Grigoriev în Maldive

Politicianul Igor Dodon, conturile căruia, în ultimii 15 ani, au fost alimentate, oficial, doar din bugetul de stat, s-a odihnit în această perioadă în zone exotice.

ZdG a intrat în posesia mai multor informații și fotografii despre o serie de vacanțe de lux de care a beneficiat familia Dodon în ultimul deceniu: Maldive, Seychelles, Dubai sau o vilă exclusivistă de pe teritoriul unuia dintre cele mai luxoase hoteluri de pe malul Mării Egee, resort gestionat de familia procurorului general al Rusiei, Iuri Chaika.

Reporterii de la ZdG au numărat că, în perioada 2011—2020, Igor Dodon, însoțit de membrii familiei sale, au beneficiat și anunțat public nu mai puțin de 20 de vacanțe, unele dintre ele fiind în stațiuni sau hoteluri de lux.

Cel puțin, în 2018, familia președintelui a fost cazată în unul dintre cele mai luxoase hoteluri din peninsula greacă Halkidiki: „Pomegranate Wellness Spa Hotel”. Hotelul aparține familiei procurorului general al Rusiei, așa cum constata, într-o investigație din 2015, politicianul rus de opoziție Alexey Navalnîi. De fapt, președintele ar fi fost cazat într-o vilă de lux amplasată pe teritoriul hotelului, în care doar o noapte de cazare poate costa chiar și 20 de mii de euro.

Sursa punctează că politicianul Igor Dodon, care preferă vacanțe în zone exotice, a făcut carieră doar în instituții de stat. Nici el, nici soția sa, Galina Dodon, nu au deținut vreodată, oficial, afaceri în R. Moldova.



Citiți AICI investigația integrală a „Ziarului de Gardă” referitoare la vacanțele de lux ale lui Igor Dodon, președintele celui mai sărac stat din Europa.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte