FOTO // Prima REACȚIE a lui Dodon în scandalul cu implicarea consilierului său: „Per aspera Ad astra! Fiecare face ceea la ce se pricepe mai bine ...”


Președintele Igor Dodon, care înaceste zile se află în afara R. Moldova, a reacționat la scandalul în care este implicat consilierul său, Maxim Lebedinschi.
„Maxim Lebedinschi ceea ce face astăzi holdingul democraților este oglinda guvernării lor de 9 ani. Murdărie, josnicie, minciună, batjocoră. Noi asta știm, ei asta știu, tu asta știi. Tu ești un profesionist desăvârșit, om cumsecade și un coleg bun! Noi asta știm, ei asta știu, tu asta știi!”, a scris liderul fracțiunii PSRM în Consiliul Municipal Chișinău, Ion Ceban.
La acest mesaj al lui Ceban a reacționat președintele Dodon: „Per aspera Asa astra! Fiecare face ceea la ce se pricepe mai bine ...”, a scris președintele în apărarea lui Lebedinschi.
Imediat președintele a fost atenționat că a făcut o greșeală: „Per Aspera Ad Astra”.
Unele surse mass-media susțin că Lebedinchi ar avea mai multe schelete în dulap și că ar face lobby pentru socrul său Valeriu Balaban, care este cercetat penal cumpărarea la preț umflat a unui sediu pentru Procuratura Generală.









































































