FOTO // Igor Dodon, „UMBRA” Zinaidei Greceanîi. Socialistul s-a folosit de vizita oficială în Belarus a spicherului și a pozat alături de „ultimul dictator” din Europa, Alexandr Lukașenko


Spicherul Zinaida Greceanîi întreprinde, în perioada 5-7 mai curent, o vizită oficială la Adunarea Națională a Republicii Belarus, iar printre persoanele care s-au deplasat la Minsk se numără și liderul socialiștilor, Igor Dodon, care de patru luni nu deține nicio funcție în stat.
Deputatul Bogdat Țîrdea a anunțat că liderul socialiștilor din R. Moldova a avut o întâlnire neformală cu președintele Belarusului, Alexandr Lukașenko. Cei doi apar într-o poză sub un copac. Dodon este îmbrăcat în costum, iar Lukașenko - într-un trening și adidași.
Potrivit unui comunicat de presă al Parlamentului, din delegația oficială fac parte deputații Vasile Bolea, Radu Mudreac, secretarul general al Parlamentului, Adrian Albu, ministrul în exercițiu al Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, Ion Perju, nu și Igor Dodon.
În cadrul vizitei, urmează a fi semnată Declarația comună privind colaborarea dintre Adunarea Națională a Republicii Belarus și Parlamentul R. Moldova.









































































