06:14:36 21.04.2025
Stiri

DOVADA // Nicolae Botgros îl propulsează pe fiul său, Corneliu, la cârma „Lăutarilor”: „Botezul” a avut loc la Iași

Actualitate 10.01.2024 14:41 Vizualizări14694
DOVADA // Nicolae Botgros îl propulsează pe fiul său, Corneliu, la cârma „Lăutarilor”: „Botezul” a avut loc la Iași
Concertul „La mulți ani de sărbători” al interpretului Ion Paladi de la Iași
Orchestra „Lăutarii” de la Chișinău ar putea fi dirijată în scurt timp de Corneliu Botgros, fiul maestrului Nicolae Botgros, care recunoaște că „vrea s-o încheie” după 45 de ani împliniți la conducerea acestui colectiv artistic.

De altfel, acest lucru s-a întâmplat deja recent la Iași, în cadrul concertului „La mulți ani de sărbători” al interpretului Ion Paladi, unde „Lăutarii” erau dirijați de Corneliu Botgros, iar maestrul Nicolae Botgros a apărut doar periodic în scenă. Totodată, rândul violoniștilor începea cu nepotul lui Nicolae Botgros, Cristi, fiul lui Corneliu.

Spectacolul a avut loc în luna decembrie 2023 la Teatrul „Vasile Alecsandri” din Iași, iar pe afișe era anunțată „Orchestra Națională din Chișinău „Lăutarii”, dirijată de maestrul Corneliu Botgros și maestrul Nicolae Botgros”.

În timp ce Ion Paladi repeta în fața spectatorilor că Orchestra „Lăutarii” este dirijată de „nașul meu Corneliu Botgros”, interpreta Monica Aghel amintea, de pe aceeași scenă, că noul dirijor este „fiul maestrului Nicolae Botgros”.

În cadrul unui discurs susținut la finalul spectacolului, Nicolae Botgros i-a felicitat pe organizatorii acestui concert în care „Orchestra „Lăutarii” a arătat „foarte frumos în acest teatru cu mare istorie”.

„Noi, Orchestra „Lăutarii”, nu facem nimic altceva decât să aducem bucurie în casele dumneavoastră. Acești „Lăutari” care sunt în spatele meu au dat ora exactă acum 45 de ani de când eu stau în fața lor. Am și eu o vârstă și am zis că vreau s-o închei, să pun lacătul, dar știu că nu mă lăsați. Și știu că nu o să mă lăsați. Mă bucur că astăzi Cornel a luat această cârmuire în mâna lui, ștafeta, fiindcă muzica a fost transmisă întotdeauna din suflet la suflet”, a afirmat maestrul Nicolae Botgros, în vârstă de 70 de ani.

Menționăm că în cadrul concertului lui Ion Paladi de la Iași au evoluat interpreții Monica Anghel, Ionuț Fulea, Paula Seling, frații lui Ion Paladi - Petrică și Constantin, dar și fiul acestuia, Lucian Paladi, precum și grupul folcloric „Crenguță de iederă” condus de Maria Iliuț.

Autor:
Top stiri

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte