11:21:47 25.02.2025
Stiri

Directorul Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo” a fost demis: Ministra Nemerenco va cere plecarea întregii conduceri implicate în schema de corupție deconspirată de CNA

Actualitate 25.02.2025 07:37 Vizualizări385 Autor: ZiarulNational
Directorul Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo” a fost demis: Ministra Nemerenco va cere plecarea întregii conduceri implicate în schema de corupție deconspirată de CNA

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a demis-o luni, 24 februarie, pe Mariana Negrean, directoarea Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”, instituţie măcinată de corupție, potrivit unei anchete a Centrului Național Anticorupție (CNA).

,,Patruzeci și cinci de percheziții au fost efectuate de ofițerii CNA în dosarul penal ce vizează schemele de delapidare a banilor publici de către factori de decizie și angajați ai Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”. Directorul instituției, contabilul-șef, un specialist în resurse umane și o șefă de secție se află sub învinuire, alte cinci persoane au statut de bănuit. Astăzi am demis directorul instituției. Procurorii cer suspendarea acestora din funcție, eu le voi cere tuturor demisia. Nu mai au nici un drept moral să intre în clasele cu elevi și să le vorbească despre valori morale", a scris ministra Nemerenco pe pagina sa de Facebook.

Potrivit sursei citate, cei implicați în acest caz le predau tinerilor ,,modele de corupție sistemică", în loc să muncească ,,la modelarea viitoarelor cadre medicale prin instruiri bazate pe competențe, atitudine etică, plină de altruism față de pacientul în suferință".

,,Scheme de delapidare a mijloacelor prin angajări fictive în diverse funcții ale unor persoane fizice, care de fapt nu se prezentau la locul de muncă și nu desfășurau activități de serviciu, colectarea banilor de la studenți, trucarea achizițiilor publice și favorizarea unor agenți economici, utilizarea resurselor instituției în interesele unor terți precum și darea în locațiune a încăperilor și utilajului instituției pentru confecționarea dinților și protezelor dentare, acesta le era profilul", a adăugat ministra Sănătății.

Amintim că nouă angajaţi ai Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo” sunt cercetați penal de către CNA, iar patru dintre ei au fost reținuți pe 20 februarie curent.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Cine credeți că va prelua puterea în R. Moldova, după alegerile parlamentare din 2025?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte