14:28:00 08.04.2025
Stiri

Destinația din România recomandată de National Geographic. „Lăsați Alpii și veniți în România!” Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Destinația din România recomandată de National Geographic. „Lăsați Alpii și veniți în România!” https://m.ziare.c

Actualitate 06.04.2025 15:35 Vizualizări1114
Destinația din România recomandată de National Geographic. „Lăsați Alpii și veniți în România!” Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Destinația din România recomandată de National Geographic. „Lăsați Alpii și veniți în România!” https://m.ziare.c

Prestigioasa revistă americană National Geographic compară Via Transilvanica, traseul turistic care pornește de la Putna, străbate Transilvania și se încheie la Drobeta-Turnu Severin, cu locuri extrem de faimoase din Alpi. Într-un articol publicat de revista americană, se recomandă turiștilor să viziteze „Alpii Transilvăneni”, munți „la fel de maiestuoși” ca cei din Elveția, dar la o fracțiune de preț.


National Geographic recomandă iubitorilor de drumeții traseul turistic Via Transilvanica într-un articol care laudă frumusețile naturale, dar și tradițiile încă păstrate în zonă.

„În timp ce Alpii elvețieni au fost de multă vreme destinația prestabilită pentru evadările montane în Europa, Alpii Transilvăneni ai României oferă munți la fel de maiestuoși la o fracțiune din cost. Transilvania, al cărei nume latin înseamnă „pământ dincolo de pădure”, a fost de secole o răscruce de civilizații. Influențele romane, otomane, maghiare și săsești și-au pus amprenta pe orice, de la arhitectură la bucătărie.

Desigur, Transilvania este patria lui Dracula, dar toată presa despre personajul iconic al lui Bram Stoker ascunde moștenirea remarcabilă și splendoarea naturală a regiunii. Alpii Transilvaniei, parte a lanțului muntos Carpați, sunt unele dintre ultimele locuri sălbatice de pe continent și găzduiesc cele mai mari populații de carnivore mari din Europa, inclusiv aproximativ 6.400 de urși bruni și peste 2.000 de lupi, alături de cerbi roșii, râși și acum, zimbrul european sau înțeleptul.

Via Transilvanica trece de la nord la sud în România, rătăcind pe lângă vârfuri sălbatice și 12 situri incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO. Traseul este poate una dintre cele mai bune modalități de a experimenta minunile naturale și culturale ale regiunii, cum ar fi orașele tradiționale precum Sighișoara. Vizitatorii orașului pot fi martori direct la pajiștile abundente cu flori sălbatice – o tapiserie de culoare care susține producția tradițională de miere și oferă un habitat crucial pentru polenizatorii pe cale de dispariție!, scriu jurnaliștii de la National Geographic.

Jurnaliștii americani remarcă faptul că Transilvania este mai cunoscută drept „patria lui Dracula”, cu referire la personajul ficțional creat de Bram Stoker inspirat de Vlad Țepeș, însă scriu că regiunea „ascunde moștenirea remarcabilă și splendoarea naturală a regiunii”.

„Alpii Transilvaniei, parte a lanțului muntos Carpați, sunt unele dintre ultimele locuri sălbatice de pe continent și găzduiesc cele mai mari populații de carnivore mari din Europa, inclusiv aproximativ 6.400 de urși bruni și peste 2.000 de lupi, alături de cerbi roșii, râși și acum, zimbrul european”, scrie National Geographic.

„Traseul este poate una dintre cele mai bune modalități de a experimenta minunile naturale și culturale ale regiunii, cum ar fi orașele tradiționale precum Sighișoara. Vizitatorii orașului pot fi martori direct la pajiștile abundente cu flori sălbatice – o tapiserie de culoare care susține producția tradițională de miere și oferă un habitat crucial pentru polenizatorii pe cale de dispariție”, mai scrie revista.

Jurnaliștii americani recomandă celor care caută „senzații tari de iarnă fără prețuri elvețiene” să vină în România.

„Iarna transformă Piatra Craiului într-o destinație de schi accesibilă. Pârtiile pot fi mai puțin extinse, dar oferă condiții impecabile și ospitalitate montană autentică la prețuri care îi fac pe schiorii din Europa de Vest să se gândească mai bine. În timp ce un abonament de o zi pentru sezonul de vârf la emblematica stațiune Zermatt din Elveția costă în jur de 102 de dolari în franci elvețieni, principala stațiune de schi Poiana Brașov din România oferă un bilet de teleschi pentru o zi întreagă la aproximativ 46 de dolari în leul românesc”, mai scrie National Geographic.

Dincolo de minunile naturale, moștenirea culturală a regiunii se dovedește la fel de convingătoare.

„Transfăgărășan, o călătorie serpentină de 90 de kilometri prin Munții Fǎgǎraș, este cea mai înaltă parte a Alpilor Transilvaniei. Oferă călătorilor una dintre cele mai spectaculoase călătorii din Europa”, mai remarcă jurnaliștii.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte