02:18:15 10.02.2025
Stiri

Diplomele de studii superioare, eliberate în R. Moldova, recunoscute în cel puțin 22 de state ale lumii: R. Moldova a aderat la Convenția globală privind recunoașterea calificărilor din învățământul superior

Actualitate 19.10.2023 15:10 Vizualizări1504 Autor: Ziarul National
Diplomele de studii superioare, eliberate în R. Moldova, recunoscute în cel puțin 22 de state ale lumii: R. Moldova a aderat la Convenția globală privind recunoașterea calificărilor din învățământul superior
Poză simbol

Diplomele de studii superioare eliberate de universitățile din R. Moldova vor fi recunoscute la nivel global, iar studenții și profesorii noștri vor avea acces la mai multe programe academice din străinătate.

Parlamentul a votat astăzi, în două lecturi, decizia care prevede aderarea Republica Moldova la Convenția globală privind recunoașterea calificărilor din învățământul superior, adoptată la Paris.

Convenția a fost adoptată în anul 2019, iar până în prezent a fost ratificată de 22 de state, printre care Franța, Islanda, Japonia, Norvegia, Suedia, România, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord etc.

Scopul Convenției este să faciliteze mobilitatea academică și profesională între regiuni și să sporească cooperarea internațională în învățământul superior, prin stabilirea unui instrument global de definire a standardelor. Respectiv, odată cu aderarea țării noastre la această Convenție, studenții din Republica Moldova și cadrele didactice care optează pentru programe de mobilitate vor beneficia de mai multe oportunități.

De asemenea, instituțiile de învățământ superior vor fi incluse plenar în circuitul internațional al serviciilor educaționale și vor fi conectate la rețelele internaționale de informare și de recunoaștere a calificărilor.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Sondaj
Cine credeți că va prelua puterea în R. Moldova, după alegerile parlamentare din 2025?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2024. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md