08:47:53 11.04.2025
Stiri

De NECREZUT ce au făcut doi polițiști pentru a-l determina pe un bărbat să recunoscă un furt

Social 12.05.2014 11:00 Vizualizări1360
De NECREZUT ce au făcut doi polițiști pentru a-l determina pe un bărbat să recunoscă un furt

Pentru a-l obliga pe un bărbat să recunoască faptul că a comis un furt în casa unui gospodar din raionul Călărași, doi foști polițiști – unul fost inspector al Secţiei poliţiei criminale şi unul al Secţiei ordine publică din Călăraşi, l-au lovit pe un bărbat cu o țeavă și o bucată de lemn peste corp, după care i-au introdus un ac sub unghii şi i-au smuls cu un cleşte o unghie de la picior.

Acum, cei doi vor trebui să stea următorii cinci ani după gratii, fiind găsiți vinovați pentru depășirea atribuțiilor de serviciu.

Potrivit procurorilor, în anul 2001, polițiștii, suspectând o persoană din raionul Nisporeni de comiterea unui furt de bani din casa unui locuitor din raionul Călăraşi, s-au deplasat la domiciliul suspectului şi ilegal au percheziționat casa acestuia. Mai mult, în lipsa dispoziţiei organului de urmărire penală şi acordului procurorului, poliţiştii au urcat suspectul cu forţa într-un microbuz cu scopul de a-l transporta la Inspectoratul de poliţie Călăraşi. Pe drum, însă, aceştia au oprit într-o pădure, unde i-au aplicat bărbatului mai multe lovituri cu o ţeavă şi o bucată de lemn peste diferite regiuni ale corpului, i-au introdus un ac sub unghii şi i-au smuls cu un cleşte o unghie de la picior.

În 2012, Judecătoria Călăraşi a încetat procesul penal în privinţa polițiștilor.

Nefiind de acord cu decizia dată, procurorii au contestat-o. Recent, Colegiul penal al Curţii de Apel Chişinău i-a condamnat pe cei doi la cinci ani de închisoare. De asemenea, inculpaţii au fost obligaţi să-i achite părţii vătămate un prejudiciu moral şi material în valoare de 50 de mii de lei.

Decizia este cu drept de atac la Curtea Supremă de Justiţie.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte