17:02:07 24.04.2025
Stiri

Cum se apără prinţul Harry şi Meghan Markle, după ce documentarul Netflix a încins spiritele în UK. „Faptele sunt chiar acolo”

Actualitate 12.12.2022 17:59 Vizualizări2263
Cum se apără prinţul Harry şi Meghan Markle, după ce documentarul Netflix a încins spiritele în UK. „Faptele sunt chiar acolo”

Documentarul Netflix cu prințul Harry și Meghan Markle a stârnit o avalanşă de controverse. Cei doi au negat în acest weekend, prin purtătorul de cuvânt, că serialul ar contrazice decizia lor de a se distanţa de obligaţiile regale. Documentarul "Harry and Meghan" e demontat chiar şi de apropiaţii cuplului, iar unii oficiali britanici cer boicotarea Netflix. Chiar şi ministrul britanic de Externe a luat apărarea familiei regale.

Unii jurnalişti au considerat că serialul-documentar "Harry and Meghan" de pe Netflix, disponibil de miercuri, contrazice decizia printului Harry şi a soţiei sale, Meghan Markle, de a se retrage din familia regală. Cuplul a reacţionat prin purtătorul de cuvânt.

„Declaraţia lor prin care au anunţat decizia de a se distanţa de familia regală nu menţionează nimic despre confidenţialitate şi subliniază dorinţa lor de a-şi continua rolurile şi îndatoririle publice”, a declarat Ashley Hansen pentru The New York Times, potrivit news.ro. „Ei decid să-şi împărtăşească povestea prin propriile cuvinte, iar tabloidele creează o poveste complet falsă, care apoi se răspândeşte prin articole şi prin opinia publică. Faptele sunt totuşi chiar acolo”.

Un deputat conservator britanic, Bob Seely, a anunţat, de asemenea, săptămâna trecută că doreşte să depună un proiect de lege în parlament prin care Harry şi Meghan să nu mai deţină titluri regale. Deputatul din Insula Wight a declarat că a decis asupra proiectului de lege cu mult înainte ca documentarul să fie lansat, spunând că declaraţiile publice ale lui Harry sunt „o problemă politică”, la doi ani după ce s-a despărţit de familia regală.

Acest serial, prin care ei îşi reglează conturile cu tabloidele britanice şi înfăţişează un "Regat rasist şi intolerant", a atras critici în Regatul Unit.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte